Вітаємо Вас, Гість!
Субота, 20.04.2024, 16:35
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

ДІЯЛЬНІСТЬ "ПРОСВІТИ" [5]
НОВИНИ ВИДАВНИЦТВА [18]
Що відбувається у херсонській філії видавництва "Просвіта". Анонси нових книжок.
ОНОВЛЕННЯ ПОРТАЛУ [7]
КОНКУРСИ, ФЕСТИВАЛІ... [22]
Увага! Важлива інформація для творчих людей.
ІНШІ НОВИНИ [8]

Наше опитування

Ваші відповіді допоможуть нам покращити сайт.
Дякуємо!

Звідки Ви?
Всього відповідей: 86

Висловити власну думку з приводу того чи іншого опитування Ви можете на нашому форумі.

Теги

...і про погоду:

Погода від Метеонова по Херсону

Архів записів

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Форма входу

Пошук

Пошукаємо...

Важливо!

У Херсоні!

Оперативна поліграфія у Херсоні. Бланки, листівки. Друк книг. Різографія, тиражування

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
"Нові сучасні афоризми"

...

Наш портал:

,
Цифри:
PR-CY.ru
За якістю - золотий:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Херсонский ТОП
free counters



Історія "Просвіти" Херсонщини. Том 1 -11

1 << 2 << 3 << 4 << 5 << 6 << 7 << 8 << 9 << 10 << Читати спочатку

 

 

БОГДАН БЛАЖІВСЬКИЙ

КАРДІОГРАМА "ПРОСВІТИ" ОЛЕШОК

Історія створення та діяльності Олешківської "Просвіти" початку ХХ століття чекає на свого дослідника. Нині лише можна стверджувати, що вона існувала, і серед її активу значилися такі всесвітньовідомі особистості як Микола Куліш та Софія Русова.

Ці та багато інших видатних діячів вбачали у просвітницькій діяльності свій національний і громадянський обов'язок. Певна річ, бурхлива діяльність товариства в плані показу й пропагування національних надбань не подобалася ні царським ні совєтським режимам. Вони переслідували просвітян. Та дощенту зруйнував усі структурні ланки товариства на Україні більшовицький режим.

У Олешках "Просвіта" відродилася лише у 1992 році. Свідомий український педагог Олексюк Олег Васильович у дні підступного продовження русифікації Полудня України очолив просвітянський рух Олешок і за малої кількості членства організації призвів до щиросердної віри населення міста Цюрупинськ (Олешки) у доброчинність "Просвіти" попри всі безпідставні вигуки представників так званих "лівих сил".

1992 рік. Цюрупинська міська організація чісельністю в п'ять осіб створила банк ідей, адміністративно-господарський стратегічний та календарний плани на наступний рік, розробила методологію праці з населенням, де розшифрували усі напрями роботи на перші чотири роки діяльності, що сприяло планомірному розвиткові організації.

Чисельні виступи Голови та його соратників в пресі, по обласному радіо, телебаченню, в трудових колективах призвели до чисельного розширення просвітянського руху.

Криза україномовної дитячої літератури для дитсадків була призупинена пересувною бібліотечкою для дошкільнят міста.

1993 рік. Гурток промосковських яничарів, що називають себе істинними комуністами, мітингують, б'ють себе в груди при клятві любові до народу України, голосно кричать в мікрофон, вигукуючи красиві гасла, обіцяючи, обіцяючи, обіцяючи. А Олег Васильович зі своїми соратниками Блажівським Богданом Івановичем та Нікітченко Іваном Харитоновичем працюють. І люди відчули:

- Коли діти перших україномовних класів переживали підручниковий голод, актив міської організації ВУТ "Просвіта" його подолав в два етапи: перше - звернулися до Львівської "Просвіти", Пласту та Львівського обласного управління освіти про допомогу у зборі підручників для школярів Олешок. Нам приємно, що передача книжок учням перших україномовних класів російськомовних шкіл відбулася при святкових урочистостях. По школам міста запрацювали Читальні товариства "Просвіта"; друге - голова організації звернувся про допомогу до Міністерства освіти України, після чого Міністерством був проведений рейд на Херсонщину і виявлено наявність підручників, які чомусь не потрапили в повній кількості до рук учнів через офіційні канали.

- Коли криза вищої освіти досягла вищої точки (за мінімум знань батьки студентів повинні платити максімум грошей), то цюрупинські випускники шкіл, а згодом випускники Півдня України відчули силу надійного плеча. За ініціативою Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" з 1993 по 1996 роки на безкоштовній основі для випускників у місті плідно працював Факультет довузівської підготовки Львівського політехнічного університету. До Львівської Політехніки поступило більше десяти випускників Цюрупинських шкіл, серед яких Дерегін Андрій, Кохана Олена, Фоміна Світлана, Гончарова Ганна та ін. У 1995 році Цюрупинська міська організація ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка взяла на себе відповідальність Центру Великої України в проведенні тестування та організації поїздок на дежавні іспити молоді краю до Львівської Політехніки та Дрогобицького педінституту.

- Коли книжкові фонди Цюрупинської районної бібліотеки майже не поповнювались, за ініціативою міської "Просвіти" свою роботу розпочала Читальня товариства "Просвіта" і при книгарні.

- Спираючись на найкращі традиції та славну спадщину українських просветителів, "Просвіта" проводить широку роботу щодо відродження української національної культури, здійснює лекційно-просвітницьку діяльність. Створюються всі умови для створення Цюрупинської районної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка. Очолює роботу по створенню та розвиткові діяльності районної організації Товариства Нікітченко Іван Харитонович.

1994 р. Попередньо створена Цюрупинська дитяча літературно-музична лабораторія чисельно зростає і стає колективним членом Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта", що стає своєрідним другим народженням дитячої організації.

Районна газета "Вісник Олешшя" з 1994 по 1996 роки майже щомісяця друкує сторінку "Просвіти".

Неодноразово для школярів та педагогів міста "Просвіта" організовувала зустрічі з відомими письменниками Миколою Братаном, Валерієм Куликом, Василем Мелещенком, Анатолієм Полуфакіним, Оленою Любомською, Ладою Федоровською та її вихованцями.

15 жовтня 1994 року відбулася друга конференція активу Цюрупинських районної та міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта". На конференції зазначено, що діяльність товариства спрямована на розвиток національних мов, культур і традицій українського та інших народів України. Товариство не допускає пропаганди національної й расової винятковості, зневажливого ставлення до будь-якого народу, його мови, культури, розпалювання класової, релігійної, міжнаціональної ворожнечі.

1995 рік. Цюрупинська міська організація Всеукраїнського товариства "Просвіта" з кожним днем розширює свою діяльність в плані відродження пам'яті, мов і, насамперед, духовності дітей. Цюрупинська "Просвіта" сприяла поповненню Літературно-музичної лабораторії "Чиста криниця" не менш талановитими дітьми-сопілкарями. А грати їх вчив на українській сопілці відгомий у місті просвітянин Михайло Михайлович Кравченко, талант якого безумовно багатий і різнобарвний.

У Херсонському видавництві "Джерела" за фінансової підтримки Цюрупинського відділення АК АПБ "Україна" виходить друком Перше число щорічника альманаха дитячої та юнацької творчості "Чиста криниця", презентація якого відбулася у травні 1995 року у великій переповненій залі Районного будинку культури. Ця подія неодноразово була висвітлена в пресі, на радіо та телебаченні області.

За ініціативою Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" 15 грудня 1995 року у містах Цюрупинськ та Херсон проходили урочистості, присвячені 110-й річниці від дня народження нашого визначного земляка, художника і громадського діяча Юхима Михайліва. Творчість, взагалі, Юхима Спиридоновича Михайліва, людини всебічно обдарованої, ми відкрили для себе лише в 1995 році. І нашої вини у тому нема. Хай же буде доброю пам'яттю наше запізніле прозріння і наш уклін шаноби цій великій людині, яка все своє життя вірно служила Україні. Вперше в історії Херсонщини відбулася науково-практична конференція, зорганізована Цюрупинською міською організацією ВУТ "Просвіта" (голова Олексюк О.В.) при сприянні Херсонського управляння культури (начальник Чуприна В.Г.), Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей (голова Федорук О.К.), за участю директора музею П.Г.Тичини І.Д.Блюдо, завідуючого відділом рукописних фондів Інституту літератури НАН України С.А.Гальченко, директора архіву-музею літератури і мистецтва М.І.Крячок, голови Всеукраїнської спілки краєзнавців, академіка П.Т.Тронька, голови Херсонської обласної організації ВУТ "Просвіта" М.І.Братана, а також просвітян і краєзнавців області.

На вечорі пам'яті повернутого з небуття нашого земляка видатного художника і діяча культури Юхима Михайліва зайшла мова про спорудження пам'ятника на його батьківщині. Підтримку ініціативи місцевого осередку "Просвіти" засвідчили підписами на запрошенні керівники району і міста, обласного управління культури, мистецтвознавці з Києва. За розробку пам'ятника взявся наш земляк відомий скульптор Анатолій Шаталов. У лютому 1996 року макет пам'ятника Юхиму Михайліву у міськраді оргкомітетом увіковічення пам'яті визначного художника було затверджено. На жаль за браком коштів розпочате так і не дішло до свого логічного завершення, а із смертю скульптора взагалі почало вдаватися нездійсненним.

27 березня 1996 року у приміщенні Районного будинку культури відбулася третя звітно-виборча конференція, де головою організації одноголосно знову було обрано Олексюка Олега Васильовича, який сприяв розширенню сфери діяльності, збільшенню чисельності та матеріальному збагаченню організації, вже не кажучи про зростання авторитету "Просвіти" у Цюрупинську.

Але ще взимку цього року почалися відбуватися неймовірні події: один із самоназваних активістів у телефільмі "Чисті джерела" (автор Л.Бондарчук) телекомпанії ВІК-ТВ декілька разів був оголошений як голова Цюрупинської "Просвіти", на що голова тільки-но готуючої документи на реєстрацію, проте давно діючої на теренах району Цюрупинської районної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" Нікітченко І.Х. реагує як на власну образу і подає заяву про відмову очолювати організацію. Створені тим самим самоназваним активістом і іже з ним сітуативні постійні сперечання призводять у жовтні 1996 року до самовідмови від керівництва голови Цюрупинської міської організації Олексюка О.В., який вже в грудні цього ж року засновує на основі вихованців "Чистої криниці" МПГ Цюрупинськ Української скаутської організації "Пласт" та Херсонську обласну організацію "Молода Просвіта", яка діє за власним Положенням як молодіжний відділ Херсонської обласної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта".

А у Цюрупинській міській організації ВУТ "Просвіта" перестають діяти розпочаті Олегом Васильовичем та його соратниками проекти, авторитет організації падає, найактивніші із просвітян, рятуючи ситуацію, долучаються до загальногромадських заходів, щоб хоч якось засвідчити про існування організації. Намагання керівництва обласної організації ВУТ "Просвіта" ім. Т.Г. Шевченка зустрітися з Правлінням та Контрольно-ревізійною комісією Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта" ім. Т.Г.Шевченка у повному складі не увінчалися успіхом. В період 1996-2001 років організацію очолювали Мельник Костянтин Михайлович та Назаренко Людмила Миколаївна.

26 червня 2001 року відбулася Шоста Звітно-виборча конференція Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, на якій за більшістю голосів повністю оновлено Правління та Контрольно-ревізійну комісію організації, головою організації обрано молодого магістра педагогіки Імшеницьку Тетяну Сергіївну. Лише за перші місяці діяльності новообраного правління видно, що понад три десятка членів організації, які довірили новообраному Правлінню місію новітнього відродження "Просвіти" Олешок, не помилилися. Адже з липня поновлена робота Читалень товариства "Просвіта", розпочата робота по допомозі фонотеками українських пісень, колядок та щедрівок дитячим садкам міста, розпочата робота по дослідженню історії рідного краю (перший випуск "Нарисів з історії Олешок" готується до друку на 2002 рік), розпочав діяти Благодійний Фонд імені Миколи Куліша, засновниками якого є Цюрупинська міська організація ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка, Цюрупинська районна дитяча організація Літературно-мистецька лабораторія "Чиста криниця" та Цюрупинська гімназія. Поновлено роботу з громадськістю в трудових та учнівських колективах. Актив Правління Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка сприяв створенню у Цюрупинському районі районної організації "Молода Просвіта", яка має за мету поширення української мови серед юні та молоді і утвердження її в усіх галузях суспільства.

 

 

 


 

З ІСТОРІЇ "ПРОСВІТИ"

ВИСТАВКА АРХІВНИХ МАТЕРІАЛІВ

В грудні 1998 року в Херсоні демонструвалася виставка архівних матеріалів, що була присвячена 130 річниці з часу заснування "Просвіти".

Її відвідувачі могли побачити документи, які вперше демонструвалися в Херсоні.

Ми вирішили надрукувати список документів, які експонувалися на виставці.

ДОКУМЕНТИ, ЩО ЕКСПОНУВАЛИСЬ НА ВИСТАВЦІ:

1. Лист Д.І.Яворницького до О.О.Русова. Оригінал 11 жовтня 1886 року. ДАХО (далі всі документи державного архіву Херсонської області), ф. 5, оп.1 спр.4, арк.140

2. Збірки Херсонського губернського земства, які редагував А.М.Грабенко.

3. Вісник товариства "Українська Хата" - 1917. - 28 травня. - примірник першої україномовної газети на Херсонщині

4. Известия Херсонского уездного земства. - 1917 рік. В цьому виданні відкрився український відділ, в якому друкувалися статті та твори українською мовою.

5. Українська партія соціалістів-революціонерів. Херсонський комітет. Печатка. 1917 рік. Фр.955, оп. 1, спр. 2, арк. 6.

6. Челюк. Губерніальний з'їзд Херсонщини. Известия Херсонского уездного земства. - 1917 р. - 17 грудня. - № 52. - С.1651-1652.

7. Микола Чернявський. Коли тюрми розчинились. Уривки зі спогадів. 1927 рік // Рабочее слово. - 1990, октябрь.

8. Лист голови товариства "Українська Книгарня" Івана Челюка до Ради Наукового Товариства імені Шевченка (м. Львів). Оригінал. Лютий 1918 року. Фр. 955, оп. 1, спр. 5, арк. 32.

9. Заява товариству "Українська книгарня" на передплату газет. Бланк. Оригінал. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр. 3, арк. 14.

10. Оголошення про видання товариством "Українська книгарня" українських книжок. Листівка. Оригінал. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр. 4, арк. 18.

11. Постанова Херсонської губернської управи про розподіл обов'язків членів управи за підписом М.Чернявського. Машинописна копія, автограф. 1918 рік.Фр. 1900, оп. 1, спр. 2, арк. 9.

12. Доповідь Правління Херсонського кооперативного товариства "Українська книгарня". Брошюра. 1918 рік.Фр. 955, оп. 1, спр. 7.

13. Оголошення про загальні збори товариства "Українська Хата". Листівка. 2 січня 1918 року,Фр. 955, оп. 1, спр. 4, арк. 2.

14. Візитна картка Володимира Кедровського. Оригінал. 1918 рік. , Фр. 955, оп. 1, спр. 8, арк. 20.

15. Херсонське кооперативне кредитове товариство ім. Миколи Левитського. Бланк. Друкарський примірник. 1919 рік. Фр. 954, оп. 1, спр. 17, арк. 8.

16. Заява активного діяча українського руху Сергія Івановича Шульгіна з проханням надати йому місце вчителя українознавства у вчительській семінарії. Оригінал. Автограф. 27 серпня 1918 року, Фр. 192, оп. 1, спр. 39, арк. 51.

17. Херсонське товариство "Просвіта". Бланк. Друкарський примірник. 1918 рік. Фр. 954, оп. 1, спр. 17, арк. 15 зв.

18. Видавнича спілка "Книгозбірня". Штамп. Друкарський примірник. 1918 рік., Фр. 955, оп. 1, спр.2, арк. 20.

19. Редакція тижневика "Народна справа". Штамп. Друкарський примірник. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр.2, арк. 19.

20. Видавниче товариство "Сіяч". - Черкаси. Поштова листівка. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр.2, арк. 13.

21. Товариство "Час" у Києві. Бланк. Друкарський примірник. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр.2, арк. 10.

22. Видавниче товариство "Друкар". Петроград. Штамп. Друкарський примірник. 1918 рік. Фр. 955, оп. 1, спр.2, арк. 11.

23. Статут спілки українських національних організацій Херсонського району. Машинописна копія. 1918 рік, травень, фр. 955, оп. 1, спр. 4, арк. 17.

24. Лист Правління Херсонської спілки кредитових і ощадно-позичкових товариств до Херсонської Надзвичайної Комісії по боротьбі з контрреволюцією щодо несправедливого арешту Івана Челюка. 1919 рік квітень., Фр. 950, оп. 1, спр. 161, арк.18, 19.

25. Витяг з протоколу виконавчого Комітету Ради робітничих та селянських депутатів м. Олешки з автографом Миколи Куліша. Лист. Копія. , фр. 3, оп. 1, спр. 2, арк.2

26. Лист голови Херсонської "Просвіти" Миколи Чернявського. Автограф, оригінал. 1920 рік, 6 вересня. Фр. 954, оп.1, спр. 30, арк. 45.

27. Справоздання Херсонського товариства "Просвіта" за 1919 рік і баланс на 1 січня 1920 року за підпису Миколи Чернявського. Оригінал. , Фр. 954, оп. 1, спр. 30, арк. 56-58 зв.

28. Список тимчасово обраної Президії Ради товариства "Просвіта". Оригінал. 24 квітня 1920 року., Фр. 954, оп. 1, спр. 30, арк. 26.

29. Оголошення про концерт, що влаштовували учні української трудової школи 1 і 2 ступенів 30 травня 1920 року під керівництвом Ю.Шумського., Фр. 954, оп. 1, спр. 18, арк. 56.

30. Доповідь уповноваженого про створення у Херсонському повіті "Червоних Просвіт". Оригінал. 1921 рік., Фр. 413, оп. 1, спр. 373, арк. 8, 12, 14.

31. Лист голови Херсонської "Просвіти" Миколи Чернявського до Херсонського повітвиконкому з проханням зареєструвати товариство. 1922 рік. Жовтень., Фр. 2, оп. 6, спр. 19, арк. 5.

32. Анкета М. Ф.Чернявського.1922 рік., Фр. 1887, оп. 3, спр. 507., арк. 139.

33. Таємний лист до інспектора Політосвіти Снігурівського району про "петлюрівський" репертуар шкільного хору. 1926 рік. Червень. , Фр. 414, оп. 3, спр. 8, арк. 62

34. Оголошення про вшанування М.Ф.Чернявського з нагоди його ювілею. 1926 рік., фр. 414, оп. 1, спр. 742, арк. 3.

35. Слідча справа Миколи Федоровича Чернявського. 1929-1930, 1937-1938 рр. фр. 4033, оп. 6, спр. 926, 927.

36. Розстрільний акт та довідка про виконання вироку. фр. 4033, оп. 6, спр. 926, арк. 158.

37. Фотознімки всіх осіб, що проходили по справі М.Ф.Чернявського (Доброволянський О.Я., Хорунжий М.І., Петров М.Я., Сухін Г.М., Глущенко С.Ю. , фр. 4033, оп. 6, спр. 927, арк. 62.

38. Фото М.Ф.Чернявського. (з слідчої справи). фр. 4033, оп. 6, спр. 927, арк. 62.

39. Лист-звернення дружини письменника С.Чернявської до О.Є.Корнійчука з проханням посприяти перегляду справи М.Ф.Чернявського. 9 грудня 1939 року. ЇЇ чоловіка близько двох років вже не було в живих... , фр. 4033, оп. 6, спр. 927, арк. 33-38.

41. Слідча справа Івана Микитовича Челюка. На момент арешту Іван Микитович бухгалтер комунхозу. У недалекому минулому - відомий діяч кооперативного та земського руху, один з засновників першої масової легальної української організації на Херсонщині "Українська Хата", перший голова Херсонської "Просвіти", голова товариства "Українська книгарня". Засуджений за участь у міфічній націоналістичній шовіністичній організації. Розстріляний у грудні 1937 року.

42. Протокол допиту І.М.Челюка. 1937 р., фр. 4033, оп. 7, спр. 875, арк. 46.

43. Слідча справа Сергія Івановича Шульгіна, доктора, викладача педагогічного інституту, українського громадського діяча, засудженого за участь у міфічній шовіністичній націоналістичній організації. Розстріляний у грудні 1937 року:

44. Протокол допиту С.І.Шульгіна., фр. 4033, оп. 3, спр. 959, арк. 32.

45. Слідча справа Арсенія Дієвича Пхіденка, агронома, в минулому офіцера царської армії, діяча херсонських просвітницьких організацій "Українська Хата" і "Просвіта". 1937 рік. Розстріляний, фр. 4033, оп. 5, спр.694.

46. Слідча справа українського письменника Сави Захаровича Божка: витяг з протоколу допиту, звинувачення. 1938 р. Фр. 4033, оп. 4, спр. 773, арк. 159, 107, 182, 170;

47. Сава Божко. Фото.

48. Микола Куліш, український письменник, голова Олешківського ВРК у роки громадянської війни. Фото.

49. Анкета Миколи Куліша під час його служби у Дніпровському повітвиконкомі. 1921 р. фр. 3131, оп. 1, спр. 191, арк. 29-31.

43. Слідча справа Григорія Григоровича Соколова, директора школи № 1 м. Херсона:

50. Протокол допиту Григорія Соколова. 1937 р. Фр. 4033, оп. 3, спр. 760, арк. 9.

51. Витяг з протоколу засідання трійки при УНКВС з вироком 10 років виправно-трудових таборів. 27 листопада 1937 р. Фр. 4033, оп. 3, спр. 760, арк. 18.

52. Слідча справа Якова Васильовича Сагайдака, викладача шляхо-механічного технікуму: звинувачення, вирок, витяг з акту про розстріл. 1937 р. Фр. 4033, оп. 3, спр. 708, арк. 24, 27, 28.

53. Слідча справа Олександра Івановича Парасенка, вчителя української мови і літератури школи № 15 м. Херсона: витяг з протоколу про 10 років таборів. 1937 р. Фр. 4033, оп. 5, спр. 639, арк. 35.

54. Слідча справа вчителів української мови Івана Терентійовича Котелянця та Федора Артемовича Чернеца, які працювали у школі № 2 м. Херсона. Засуджені за участь у контрреволюційній націоналістичній органанізації. 1937 р.:

55. Звинувачувальний вирок. Фр. 4033, оп. 3, спр. 890, арк. 14, 52;

56. Іван Котелянц у таборі. Фото. 1940 р. Фр. 4033, оп. 3, спр.918, арк. 5.

Підготував Дементій Бєлий

 

 

 


 

 

ПРО АВТОРІВ:

БАРАНЮК Віра Олександрівна - головний спеціаліст державного архіву Херсонської області.
БЄЛИЙ Дементій Васильович - головний спеціаліст державного архіву Херсонської області, голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України, член правління Херсонської обласної організації ВУТ "Просвіта" ім. Тараса Шевченка.
БЛАЖІВСЬКИЙ Богдан - співзасновник Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.
БРАТАН Микола Іванович - почесний голова Херсонської обласної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, голова Херсонської обласної організації Національної спілки письменників України.
ГЕЙКО Сергій Олексійович - голова Бериславської районної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.
ГОЛОБОРОДЬКО Ярослав Юрійович - завідувач кафедри української літератури Херсонського державного педагогічного університету, доктор філологічних наук, академік Академії педагогічних і соціальних наук, член Асоціації українських письменників, член Херсонської обласної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.
КАЛИНИЧЕНКО Ірина Юріївна - співробітник Літературного Музею.
МАРУЩАК Олена Олексіївна - головний спеціаліст Херсонської облдержадміністрації.
НЕМЧЕНКО Іван Васильович - кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури ХДПУ, член правління Херсонської обласної організації ВУТ "Просвіта" ім. Тараса Шевченка.