Було й таке!
ДОЛІ ЛЮДСЬКІ
«Арешт зграй нападників у Бериславі.
Днями Бериславською міліцією викрита і затримана зграя нападників, що займалася на протязі тривалого часу грабунками і нападами. Затримані 14 осіб, які зізналися у цілій низці вчинених ними систематичних нападах і грабежів. Зграя мала у себе „справодавателя” — начальника загону Допголу (Допомога голодуючим — Упор.) Руденка Василя. Затримані головний організатор зграї Чернишов Микита, співучасники Стародубець (прізвисько Борий) Григорій, Золотаревський Павло (виходець з купців 1-ї гільдії), Запорожець Дорофій, Гнида Григорій, Чернов Федір, Гришков Методій, Сребін Павло, Соколовський Семен та інш.
З викриттям зграї, грабежі і напади у місті припинилися.
Населення, позбавившись з викриттям зграї від подальшого терору бандитів, зголосилося допомагати міліції і на даний час з метою успішної ліквідації оперувавшого карного елемента, несе, разом з міліціонерами, охоронну службу у арештованих і патрулювання по місту”.
* * * * *
«Червоний суд.
Справа Бериславської зграї нападників.
У неділю, 14 березня, у м.Бериславі виїзною сесією Миколаївського Губревтриба по військовому відділенню, у складі голови т.Зеленьова і членів т.т. Тонконогого і Чигирьова почалася слуханням гучна справа бериславської зграї нападників що тероризували населення Берислава і околиць.
На лаві підсудних замість 14 обвинувачених фігурують 25 злочинців.
Зграя здійснювала збройні напади, мала у своєму розпорядженні бомби, револьвери, маски і т.п. За деякими з підсудних рахується до 10 найтяжчих злочинів.
Звинувачує т.Самойленко.
Захищає т.Шапіро.
Зала суду набита публікою, оскільки справа викликала до себе глибоку зацікавленість серед усіх верств бериславського населення. Процес продовжуватиметься дні чотири. У зв’язку із справою зграї, арештований к.начальник 5-го району міліції Малий”.
* * * * *
«Червоний суд.
Справа зграї бандитів у Бериславі.
17 травня у м.Бериславі Виїзною сесією Микол.губ.рев. Трибуналу слухалася справа громадян М.Чернишова, П.Золотаревського, Д.Запорожця, Б.Стародубцева, П.Ляшенка, Т.Ляшенка, Ф.Чернова, П.Сербіна, Ф.Сербіна, М.Гришка, П.Кузнецова, С.Соколовського, Г.Гниди, Р.Прилипка, Я.Білоусова, П.Лаврова, Бутенка Г., К.Бутенка, Шагуна І., Білоусова Є., Руденка В., Йоржа Ф. за звинуваченням в організованих збройних нападах і грабунках, гр.Сарочинського Віктора у скуповуванні і збуванні явно крадених речей.
На протязі останніх 3-х місяців у найважчий момент роботи Радянської влади по боротьбі з голодом і відбудови зруйнованого господарства республіки, бандити, озброєні обрізами, гвинтівками, револьверами, бомбами, здійснювали систематичні збройні напади на мирне населення, здійснюючи насилля і мордування потерпілих.
Своїми діями бандити буквально паралізували сільськогосподарські роботи і мирне життя громадян.
Бандити забирали у селян посівний матеріал, продукти, речі, прирікаючи цілі сім’ї на голодування і шкодячи посівній кампанії.
Натхненниками зграї бандитів були: Чернишов, Золотаревський, Запорожець, Ляшенко Прокопій, Шагун, Стародубцев їм сприяв, постачаючи зброю — міліціонер Бутенко; простими учасниками нападів були Чернов, Гришко, Гнида, Кузнецов, Білоусов Яків, Сербієнко Федір, Лавров, Бутенко Кузьма, Білоусов Омелян, Ляшенко Тимофій, Сербієнко Павло, Соколовський, — „справодавателем” був В.Руденко.
Революційний Трибунал, керуючись соціалістичною правосвідомістю і революційною совістю, ВИНІС ВИРОК: 1) гром. Сорочинськ. Віктора, 20 р., за недоведеністю обвинувачення вважати виправданим. 2) Руденка Василя Хрисанфовича 26 років і Соколовського Семена Федоровича, 35 років, ув’язнити у будинок громадських примусових робіт утриманням під вартою терміном на один рік кожного. 3) Ляшенка Тимофія Юхимовича, 25 років, Сербієнка Павла Михайловича, 27 років, Білоусова Омеляновича1, 25 років, ув’язнити у будинок громадських примусових робіт з утриманням під вартою терміном на два роки кожного. 4) Гниду Григорія Максимовича, 39 років, Чернова Федора Семеновича, 27 років, Гришка Методія Несторовича, 24 років, Кузнецова Павла Севастяновича, 20 років, Білоусова Якова Петровича, 29 років, Сербієнка Федора Михайловича, 38 років, Лаврова Прокопія Юхимовича, 25 років, Бутенка Кузьму Володимировича, 24 років, ув’язнити у будинок громадських примусових робіт з утриманням під вартою терміном на 5 років кожного. 5) Чернишова Никифора Микитовича, 27 років, Золотаревського Павла Пилиповича 20 років, Запорожця Дорофія Антоновича, 29 років, Ляшенка Прокопія Юхимовича, 24 років, Йоржа Федора Володимировича, 19 років, Прилипка Романа Олексійовича, 35 років, Шагуна Йосифа Сильвестровича, 37 р., Бутенка Григорія Антоновича, 22 р., Стародубця Григорія Пилиповича, 27 років, застосувати до них вищу міру покарання „розстріл”, беручи до уваги, що означені злочини цілковито розладнують мирне життя громадян, укінець зривають налагодження будівництва і що вони спрямовані проти благополуччя селян і у кінець руйнують і без того зруйноване селянське господарство.
Вони спрямовані проти благополуччя Республіки і мають розглядатися як діяння контрреволюційні, а тому вирок, на підставі циркуляра № 17 вважати остаточним, до оскарження не належним і виконується негайно після затвердження Губвиконкому, або його президії”.
(„Херсонский коммунар” 9, 17, 30 травня 1922 р.)
1 Так у тексті