Вітаємо Вас, Гість!
Понеділок, 06.05.2024, 17:57
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

ДІЯЛЬНІСТЬ "ПРОСВІТИ" [5]
НОВИНИ ВИДАВНИЦТВА [18]
Що відбувається у херсонській філії видавництва "Просвіта". Анонси нових книжок.
ОНОВЛЕННЯ ПОРТАЛУ [7]
КОНКУРСИ, ФЕСТИВАЛІ... [22]
Увага! Важлива інформація для творчих людей.
ІНШІ НОВИНИ [8]

Наше опитування

Ваші відповіді допоможуть нам покращити сайт.
Дякуємо!

Чи отримали Ви корисну інформацію на нашому порталі?
Всього відповідей: 35

Висловити власну думку з приводу того чи іншого опитування Ви можете на нашому форумі.

Теги

...і про погоду:

Погода від Метеонова по Херсону

Архів записів

Календар

«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Форма входу

Пошук

Пошукаємо...

Важливо!

У Херсоні!

Оперативна поліграфія у Херсоні. Бланки, листівки. Друк книг. Різографія, тиражування

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
"Нові сучасні афоризми"

...

Наш портал:

,
Цифри:
PR-CY.ru
За якістю - золотий:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Херсонский ТОП
free counters



Бериславщина. Рік 1904 -2

1 << Читати спочатку

28 лютого (12 березня):

На спорудження флоту та інш. потреби військового часу за підписними листами до предводителя дворянства Херсонськ. повіту надійшло: від мешканців с.Дрімайлівки 23 крб. 10 коп., від мешканців колонії Клостердорф 16 крб. 25 к., колонії Мюльґаузендорф 60 крб. 15 к..."

 

29 лютого (13 березня):

„До контори газети „Юґ" по 28 лютого включно надійшло пожертв на Червоний Хрест: від поселян с.Старошведського 7 крб., від п. Романа Кобилки, зібрані любителями драматичного мистецтва у с. Качкарівці 15 крб., Ів. Іпп. Короля, зібрані у с. Качкарівці - 25 крб..."

 

2(15) березня:

„З єврейської колонії Львове, Хер. губ., багато сімей унаслідок малоземелля збираються виїхати до Арґентини за допомогою „євр.[ейського] колоніз.[аційного] т-[оварист]ва", що обіцяє по 100 дес. на кожну сім'ю".

 

4(17) березня:

„Берислав. У приміщенні думських засідань перед відкриттям лютневої сесії, у присутності гласних та службовців у міській управі та банку, був відслужений молебень про послання російській армії і флоту перемоги на Далекому Сході; затим ухвалено було офірувати з більш ніж мізерних міських коштів на посилення флоту 300 крб. і звернутися до Государя Імператора з висловленням тих почуттів, котрими тепер охоплена уся Росія".

 

5(18) березня:

„БЕРИСЛАВ.
Збагачення бібліотеки.

Наша громадська бібліотека днями збагатилася капітальними науковими творами таких першокласних європейських учених, як Моммзен, Грін, Брас, Гіббон і т.п., усього надійшло до бібліотеки 77 томів, на суму біля 200 крб. Усі ці цінні твори свого часу безкорисливо були видані відомим московським купцем - покровителем науки та мистецтва К.Т.Солдатенковим, що лишився другом просвітництва і після своєї смерті: усі його видання він, як відомо, заповів у дарунок бібліотекам та іншим просвітницьким закладам. Завдяки такому просвітньому піклуванню покійного товариша науки і наша бібліотека отримала у дарунок зазначені вище капітальні твори. Високо оцінюючи як цей дарунок, так і заслуги дарувальника перед російським просвітництвом, загальні збори членів бібліотеки ухвалили виділити ці книги у особливий відділ і назвати їх „Солдатенківська бібліотека". Будемо сподіватися, що цей новий цінний внесок до нашої бібліотеки, внесе деяке пожвавлення та цікавість до друкованого слова серед місцевої публіки, яка ще мало звикла до серйозного читання. Адміністрація бібліотеки попіклувалася і про любителів більш легкого читання і придбала твори майже усіх молодих російських письменників-белетристів: Буніна, Скитальця, Андреєва, Чирикова, Вересаєва, Телешова та інш. Між іншим придбані і твори відомого публіциста свящ. Г.Петрова, яким усюди тепер зачитуються „і старий, і малий". Будемо сподіватися, що усе це знесе струмінь свіжого оздоровчого повітря у затхлу атмосферу місцевого життя, занадто вже просякнуту тютюном, картами та винними парами...".

 

27 березня (9 квітня):

„На будівництво флоту та інші потреби військового часу за підписними листами... надійшло... через земського начальника 10 дільниці від сел. Мюльґаузендорф додатково 43 крб. 35 коп.".

 

4(17) квітня:

„Жіноче 4-класне училище (прогімназія)
з курсом прогімназій міністерства народної освіти,
у м. Бериславі
М.Д.ПАРАМОНОВОЇ.

Прийняття документів про улаштування учнів в усі класи - з 10 квітня. Вступні іспити - з 20 травня до 1 червня і з 16 серпня до 1 вересня".

 

7(20) квітня:

„До контори газети „Юґ" надійшли пожертви на Червоний Хрест: від... І.Г.Логвиненка (з Берислава) 1 крб., А.Гропянова (з с.Козацького) 2 крб...".

 

13(26) квітня:

„БЕРИСЛАВ
Не усі задоволені.

Усупереч кореспонденції „Юґа" у № від 8-го березня [помилка; 8 березня газета „Юґ" узагалі не виходила], виявляється, що не усі задоволені підсумками недавно минулих у нас загальних зборів членів бериславського товариства взаємного кредиту. Незадоволені заявляють, що голова зборів М.М.Д-в поводив себе не зовсім коректно. Він вимагав, наприклад, аби члени зборів не сміли обертатися до зібрання обличчям, а до нього... спиною. Члену І.Д.Ш-ру заборонив говорити з тієї причини, що той по простоті душевній ужив не зовсім галантний вислів. Іншому члену, І.Т.Т-ну, пригрозив ледве не насильницьким видаленням із зібрання. Тому багато членів, не бажаючи отримувати такі милі сюрпризи, не піднімали питань, що їх цікавлять. Та й на голову-то, як заявляють багато хто, п. Д-в попав лише з непорозуміння: більшість, обираючи на голову „Михайла Миколайовича", мали на увазі ніяк не п. Д-ва, а зовсім іншого Михайла Миколайовича, а саме М.М.П-ка; але п. Д-в так застережно поспішив зайняти місце голови, що не встигли й охнути, як він уже відкрив засідання".

 

14(27) квітня:

„Лист до редакції.

З приводу кореспонденції з Берислава, надрукованій в „Юґє" 13 цього квітня, що заключає у собі геть перекручені факти, вважаю за необхідне дати наступне пояснення.

1) Загальні збори членів бериславського товариства взаємного кредиту, що відбулися 29 лютого п.[оточного] р.[оку], обрали головуючим „Михайла Миколайовича Давидова", і ні про якогось іншого „М.Н." мови не було.

2) Члену зборів п. Т., що став було спиною до головуючого столу, я нагадав, що за загальноприйнятім правилом усі заяви мають бути звернені до головуючого зборів, після чого п.Т. вже ні разу не порушив цього правила.

3) І.Д. Ш-ра я зупинив зовсім не за-те, що він використав „не зовсім галантний вислів", а виключно після того, як висловлену на засіданні багатьма членами думку з одного питання він гучноголосо назвав „дурницею".

4) Нікому з членів, окремо, я не погрожував видаленням; але з огляду крайнього порушення декотрими з них порядку, попередив збори, що після кількох зауважень вимушений буду видалити з зали засідання осіб, які заважають правильним заняттям.

5) Усі питання, призначені до розгляду, безперешкодно обговорювалися, і я зі свого боку надавав кожному повну можливість висловлюватися, але з дотриманням черги.

М.Давидов"

 

15(28) квітня:

„Пожертви на війну.

Берислав. Місцева єврейська громада одноголосно ухвалила офірувати з коробочних сум тисячу карбованців на потреби Червоного Хреста та інші знадоби у зв'язку з війною. На панахиді за передчасно загиблим адміралом Макаровим та його споборниками, що була відслужена у місцевій синагозі, була присутня маса молільників. Усі крамниці у цей час були зачинені".

 

29 квітня (12 травня):

„- Рабин м.Берислава лікар Р.Г.Говберґ та уповноважений купець М.І.Гінзбурґ подали учора п. начальникові губернії ухвалу єврейської громади м.Берислава про офірування із сум коробочного збору 500 крб. на посилення флоту та 500 крб. на користь поранених. Окрім того, п. губернаторові були вручені 62 крб. 90 к., зібраних за підписним листом серед незаможного люду, який офірував по 50, 20 і 10 к."

 

4(17) травня:

„БЕРИСЛАВ
Міські справи

Вирішення питання про виїзну сесію Херсон. окружн. суду до Берислава як і раніше гальмується нашою міською управою, яка не звикла своєчасно відповідати на запит навіть таких осіб, як товариш голови окружн. суду, котрий уже понад місяць чекає відповіді від нашого голови відносно приміщення для виїзної сесії. Пора б відповісти, якщо не з люб'язності, то за обов'язком служби і в ім'я інтересів місцевого населення, - Місяця півтора тому по місту були розклеєні друковані нагадування управі про те, аби будинковласники обов'язково обсадили з боку вулиць свої будинки акаціями; та на жаль ця обов'язкова ухвала думи, завдяки зашкарублості та некультурності будинковласників, з одного боку, й недбалості осіб, за цим пильнуючих - з іншого, так і лишилася на папері: дурість, як і завше майже у нас, перемогла, й місто як і раніше лишилося без насаджень. Та й бульварні насадження чекає сумна доля, якщо поливання їх буде як і раніше залежати від кількості дощових опадів, а охорона буде полишена завжди п'яному сторожу і благобаченню тих хунгузів, котрі „для розваг" зривають гілки туй, ламають цілі дерева, трощать палісадники та залізну огорожу, потішаючи при цьому слух публіки відбірною лайкою".

 

6(19) травня:

„Призначений намісником Григорієво-Бізюків монастир ієромонах Веніамін представлявся високопреосвященному Іустину, архієпископу херсонському й одеському. Владика благословив нового намісника і надав йому інструкцію для подальшої діяльності".

„У поточному році будуть відкриті лікарсько-продовольчі пункти у Херсонському повіті: у Бериславі... Для завідування... запрошуються студенти старших курсів Новоросійського університету".

„Ветеринарний лікар херсонського губернського земства повідомляє повітовій управі дані про рух чумацької худоби через Бериславський земський худобопригонний тракт у 1903 р. Усього було перегнало 815 штук. Головним чином худоба переганялася з Кременчука, Золотоніського та Чигиринського повітів до Криму".

 

16(29) травня:

„18 травня, на пароплаві р.[осійського] т.[овариства] п.[ароплавства] і т.[оргівлі] „Поспєшний", чудотворний образ Касперівської Божої Матері буде перевезений до Берислава. У Бериславі образ пробуде до 21 травня. Не можна не відзначити люб'язність р.т.п. і т., що надає пароплав для перевезення Образа і пасажирів до Берислава та назад".

 

19 травня (1 червня):

„Бізюків монастир,
Херсонськ. повіту.
Екскурсантки.

О 9 год. вечора 10 травня прибули на пароплаві до Бізюкового монастиря екскурсантки - вихованки одеського єпархіального жіночого училища.

Наступного дня, на свято св. першоучителів слов'янських Кирила та Методія усі екскурсантки з начальницею училища та виховательками були присутніми на літургії, після якої інспектором єпархіального училища сказано було відповідне святу слово. Після закінчення церковної служби гості відвідали монастирське училище і взагалі оглядали монастир. Того-ж дня після обіду екскурсантки попрощалися з монастирем і рушили до пароплава, на якому й відбули до Одеси. Усім начальствуючим та вихованкам училища намісник монастиря ієромонах Веніамін підніс у благословення срібні іконки й на пам'ять про відвідування - опис Бізюкового монастиря; окрім того, о. намісник передав для роздавання вихованкам у дорозі „гостинці" - різного роду солодощі".

 

„БЕРИСЛАВ.
Новини для єврейської громади.

На свято п'ятидесятниці у молитовному будинку, перед вечірньою молитвою рабин передав присутнім висловлену п-ном губернатором подяку місцевому єврейському населенню за ретельне офірування на потреби військового часу, а також і те, що п. губернатор вельми уважно поставився до порушеного рабином клопотання про асигнування з наявного залишку коробочних по м.Бериславу сум необхідної суми для закінчення початого будівництва синагоги, висловивши побажання видати для цієї мети більшу половину наявного залишку, що складає 8300 крб., окрім боргу за херсонською жіночою Маріїнською гімназією у сумі 11000 крб. Єврейське населення міста, яке покірливо очікує закінчення будівництва синагоги уже кілька років і зневірене у можливості колись побачити його закінченим, дещо підбадьорилося у надії, що потрібна для цього сума буде губернським начальником дозволена, і синагога буде, нарешті, закінчена".

 

21 травня (3 червня):

На бериславському лікувально-продовольчому пункті з 3-го по 15 травня був записаний 551 робітник. Найбільше число їх (375) прибуло з Полтавської губ. Ціни на робочі руки стоять дуже високі. Пояснюється це насамперед ряснотою дощів, а головний чином тим, що, у порівнянні з минулими роками, сільських робітників нині прибуло значно менше..."

 

22 травня (4 червня):

„Учора на пароплаві р.[осійського] т.[овариства] привезена до Херсона з Берислава Касперівська Чудотворна ікона Божої Матері..."

 

25 травня (7 червня):

„БЕРИСЛАВ.
До питання про місце травневого ярмарку.

Бериславці цього року готувалися відсвяткувати 3-и річний ювілей травневого ярмарку і розраховували на великий успіх його порівняно з минулими р.[оками] завдяки новому місцю, котре планувалося відвести для ярмарку на площі серед зерно-торговельних комор. На жаль надії бериславців не справдилися, оскільки бериславський міський голова, визнав геть зайвим рахуватися з думкою більшості гласних думи, і мешканці Берислава та його околиць не були оповіщені про перенесення ярмарку на нове місце".

 

28 травня (10 червня):

Минулого року у Херсонському повіті були влаштовані ясла притулки у... с. Тягинці. Судячи із звітів завідувачів яслами-притулками, останні стають серед селян усе більш і більш популярними. Селяни потихеньку переконуються у доцільності цих притулків і вельми охоче віддають туди своїх малюків під час жнив... У с. Тягинці ясла діяли 28 днів, з 15 червня до 12 липня, обслуговуючи 85 дітей. Відвідувань денних було 1468, ночували 1352 рази. Видатки 154 крб. 97 коп. Пожертв було 1 крб. 76 коп. ...".

 

„БЕРИСЛАВ. Телефон. Кривава драма. Дощі.

З головного поштово-телеграфного управління на ім'я начальника місцевої поштово-телеграфної контори надійшов запит про доцільність проведення телефонного сполучення між Бериславом та Каховкою, а також про те, наскільки місцеві комерсанти можуть оплачувати це нововведення. Між іншим, плата за розмову по телефону між Бериславом і Каховкою передбачається у 30 коп. за кожні 3 хвилини. Треба думати, що у Бериславі й Каховці знайдеться не мало охочих й у близькому майбутньому намічений телефон буде проведений.

Минулого тижня у місцевих міських плавнях розігралася кривава драма: плавні бериславські орендуються нашими міщанами, і коли туди з'явилися кілька міщан-орендарів, то вони там застали господарюючих біля 14 мало-каховських селян, котрі косили траву і збирали дрова. Між міщанами і селянами зав'язалась бійка і малокаховські селяни узялися за свої коси. У підсумку виявилися скаліченими батько й син Васильченки. Перший 60-ти-річний старий виявився небезпечно поранений, і, як говорять, немає ніяких надій на його видужання. А син його отримав також кілька небезпечних для життя ран. Судові власті зайнялися провадженням дізнання.

Рясні дощі за травень місяць сильно оживили землеробів і хліборобів і посилили надії на урожай".

 

29 травня (11 червня):

БЕРИСЛАВ. Акт у прогімназії.

23 травня у приміщенні приватної прогімназії М.Д.Парамонової відбулося торжество з нагоди закінчення першого навчального року. У звітному році функціонувало 5 класів: 2 підготовчих і 3 перших основних, у яких навчалося 70 учениць, у середньому по 14 на клас (ці цифри між іншим показують, якими безпідставними були нападки на тісняву приміщення). Викладачів разом з начальницею було 9. Не дивлячись на великі витрати на заведення і облаштування справи, начальниця не скупилася на кошти, запрошуючи кращих викладачів і викладачок (усі медалістки, а француженка, викладачка французької мови, має атестат про закінчення академії у Безансоні). З метою відразу-ж поставити справу на широку ногу, було запроваджено викладання і таких необов'язкових, але таких що мають важливе виховне і практичне значення предметів, як співи, музика, малювання і рукоділля, для чого були запрошені фахівці-викладачі. Оскільки на німецьку мову записалася лише 1 учениця, то, замість нім. мови було запроваджено 4 уроки на тиждень практичних занять на французькій мові. Такими розкошами здається ніде не балують, особливо коли узяти до уваги бідність коштів завдяки невеликій поки кількості учениць (з 70 учен.[иць] 10 відс.[отків] найбідніших учениць користуються навчанням за знижену плату). Не дивно, що завдяки гарній постановці справи відсоток невстигаючих на кінець навчального року дійшов до нуля. Матеріальний бік справи виявляється у наступних цифрах: прибуток від плати за навчання - 4915 крб., видатки: утримання особового складу викладачів 3400 крб., квартира й утримання 1219 крб. 88 коп. Залишок складає 295 крб. 12 коп. Та коли узяти до уваги, що на починання одноразово витрачений капітал у сумі 2.203 крб. 50 коп., то скромного залишку заледве вистачить на погашення відсот. по цьому капіталу. Для першого року, утім, і це вельми добре. З наступного року відкриється 4-й клас, і буде порушено клопотання про перетворення училища в урядову прогімназію. Побажаємо цьому доброму починанню подальшого успіху і процвітання".

 

30 травня (12 червня):

„ПРАВЛІННЯ БЕСАРАБСЬКО-ТАВРІЙСЬКОГО ЗЕМЕЛЬНОГО БАНКУ, згідно §21 статуту банку, оголошує, що за невнесення міськими позичальниками в установлені терміни піврічних платежів 30 червня 1903 року будуть продаватися ТРЕТЬОГО ЧЕРВНЯ 1904 РОКУ, з 3 годин дня, з прилюдних торгів у приміщенні банку в Одесі, по Херсонській вулиці, у власному будинку, № 23, нижчезазначене міське нерухоме майно...

... У Бериславі.

Померлої дружини бериславського міщанина Нехами Зеліківни Айзеншток, будинок 2 частини, 2 кварт., на розі Катеринославської та Поліцейської вул., під № 550-138, а по оклад. книз. під № 550. Землі 600 кв. саж. по заст. посвід. Позика 7000 крб., кап. б. 6186 крб. 83 коп., пільг. пл. 252 крб. 22 коп., нер. 486 крб. 42 коп.

Дружини потомственого почесного громадянина Тетяни (Хани-Тауби) Мойсеївни Городецької, будинок по Олександрівській вул, 86 кв. Землі по заст. посв. у довжину 25 саж. й у ширину 14 саж., а по плану 334, 1 кв. саж. Позика 300 крб., кап. б. 2269 крб. 04 коп. пільг. пл. 129 крб. 50 коп., нер. 171 крб. 99 коп.

Померлого бериславського міщ. Деомида Петровича Чепурного, будинок на розі Нижньої Бериславської і Торгової вул., по книз. міськ. управи № 687. Землі по заст. посв. по Нижній Бериславській вул. 10 саж. 2 арш., по Торговій вул. 10 саж. 1 арш. 11 верш., від будинку Живодера 20 саж., від будинку Павлюченка 11 саж. 1 арш. Позика 1300 крб., кап. б. 983 крб. 24 коп., пільг. пл. 56 крб. 11 коп., нер. 153 крб. 94 коп."

 

4(17) червня:

„Повітове земське зібрання.
Засідання 31 травня.

...Засідання відновилося о 8 год. вечора.

...Відхилено клопотання паропл.[aвних] власн.[иків] п.Шевалди, Коваленка і Спозіто про улаштування ще одного з'їзду на спуску у с. Качкарівці..."

 

6(19) червня:

„Останніми виборчими зборами повітового земства були обрані членами повітового з військової повинності присутствія:... по м. Бериславу А.П.Писарев та П.С.Ерделі".

 

10(23) червня:

„Бериславська міська управа запитала херсонську: яка допомога передбачена нею для виплати сімействам запасних нижніх чинів на випадок призову їх на дійсну службу, у чому буде полягати ця допомога, а також розмір її для кожного члена сім'ї - дорослого та малолітнього".

 

19 червня (2 липня):

„У найм молотарка

ПАРОВА нова. Спитати на першій від Херсона Дніпровській пристані Дрімайлівці, у місцевій економії.

Пошта Тягинка".

 

1(14) липня:

„Кількість населення у Херсонському повіті зараз визначається приблизно наступними цифрами:... у м. Херсоні 74.535 осіб (37114 ч. і 37421 ж.), у м. Миколаєві 103.970 осіб (58001 ч. і 49.969 ж.) та у м. Бериславі 14.030 осіб (6710 ч. і 7320 ж.)".

 

2(15) липня:

БЕРИСЛАВ. До питання міського благоустрою.

Не дивлячись на те, що наше місто знаходиться на березі чудової річки, купатися у нас немає можливості, якщо ви не володієте засобами і часом, аби на човні відправитися на острови; причина - повна відсутність аби якоїсь купальні, ані приватної, ані громадської. Про це варто було б подумати батькам міста, бодай з метою попередження нещасних випадків, з дітьми (днями потонула 13-річна дівчинка, утрапивши у кручу), якщо вже інтереси народного здоров'я не дорогі нашим „таточкам". Життя, утім, випередило турботи татоньків і вирішило це питання по своєму: місточок, влаштований містом для того, щоб водовози брали в ньому чисту воду, перетворений обивателем в імпровізовану купальню і за одно вже у пральню; тут само на вільному повітрі і просушується „білизна" (коли лише можна її так назвати, бодай і з лапками) прийшлими робітниками. Уся ця процедура відбувається саме навпроти міського бульвару, пожвавлюючи пейзаж і радуючи око любителів „живих картин". І обивателю приємно: усе-ж міст приносить бодай якусь користь. Але яка користь обивателю від бульварного водогону, коли бульвар ніколи улітку не поливається, коли дерева від цього гинуть, а на доріжках стоїть пил неймовірний?! Для чого місто витрачає гроші на цю статтю, якщо кожне літо машина і насос вічно ремонтуються, а обиватель навіть і на бульварі примушений ковтати й без того набридлий йому пил. Не завадило-б міській управі уважніше ставитися до інтересів населення. Минулої суботи і неділі херсонський міський оркестр (духовий) під управлінням Н.Х.Векслера доставив своєю грою на нашому бульварі щире задоволення. Честь херсонському міськ. управлінню, що воно так вдало сформувало оркестр і, додамо, так недорого для міської каси".

 

11(24) липня:

„ПИВНІЙ
А.І.ВЕДМЕДЯ

у м. Бериславі
у власн. будинку, по Катеринославській вул. дозволена торгівля у неділю та святкові дні і напередодні цих днів до 10 год. вечора".

 

„НОВО-БЕРИСЛАВ, колонія Херс. п. Пожежі.

З настанням літа у нас у колонії наступає період пожеж. Не устигли ми забути про дві пожежі, що були місяця два тому назад, як учора спалахнула нова пожежа. Згоріли: будинок до цурки, кінь, і увесь майже домашній скарб. Недбале ставлення колоністів до лиха свого ближнього і найпримітивніші засоби боротьби з вогнем, які застосовуються у нас, примушують нас нагадати, кому треба можна за невеликі кошти придбати приказу коня і кілька діжок для води (брандспойт, правду сказати, у нас є). Варто лише забажати „власть імущим" нашої колонії, як засоби на усе це необхідне знайдуться".

 

27 липня (9 серпня):

„Учора прибув до Херсона і сьогодні виїздить до свого маєтку Козацьке московський губернський предводитель дворянства кн. П.М.Трубецький".

 

3(16) серпня:

„БЕРИСЛАВ. Порядки на продовольчому пункті.

Лікувально-продовольчий пункт у м. Бериславі являє собою кам'яний навіс, критий черепицею. Ані підлоги, ані стелі у бараку немає і робітникам доводиться валятися на голій пильній землі. В амбулаторії та кухні усі речі й меблі щоденно покриваються товстим шаром пилу, що просочується крізь дах. Робітники воліють спати на площі просто неба, а в дощову чи холодну погоду туляться під млинами, яких на площі вельми багато. Під навісом же більше 30-40 осіб поміститися не може. Не менш важливою незручністю треба вважати також розташування пункту далеко від базару. Робітники, що проходять через м. Берислав, не заходять на пункт, а декотрі з них навіть не знають про існування пункту, і реєстрацію робітників довелося вести на базарах, на пристані і побіля мосту. Усього було зареєстровано 1,328 людей. До херсонського ярмарку, м.Берислав слугував лише прохідним пунктом, а після ярмарку сюди повертаються усі робітники, не найняті на інших базарах або ж які пішли від своїх хазяїв. Чимало з останніх робітників розповідають, що декотрі поміщики умисно занижували ціни або давали погані харчі, аби примусити робітника відмовитися від умов найму".

 

5(18) серпня:

„Що посієш, те збереш"

Насіннєве господарство Є.М.Пономаренка у Бериславі.

Рекомендує для осіннього посіву: „Жито - Тріумф" акліматизоване відрізняється від інших сортів сильно розвинутою кореневою системою, крупним колосом, крупно-тонко-шкірим овальним зерном, добре витримує зими, не лягає і рано достигає. Урожай 1904 року загалом дав: 12 п. 10 ф. копа; вага чверті - 9 п. 30 ф., ціна 1 карбованець за пуд. Просять завчасно звертатися із замовленнями".

 

10(23) серпня:

БЕРИСЛАВ. Урочисте богослужіння у синагозі. у Неділю, 1 серпня, о 10 1/2 годині ранку у місцевий молитовний будинок були зібрані усі діти, що навчаються у місцевих хедерах та училищах, у присутності яких та їх керівників, а також маси молільників був відслужений благодарствений Господу Богу молебень з нагоди щасливого народження Государинею Імператрицею Спадкоємця Цесар.[евича] Олексія і проголошено багатоліття усьому Царюючому Дому; рабином дітям роз'яснено значення цієї великої для Росії події, і вони були звільнені цього дня від занять.

На закінчення будівництва синагоги губернським правлінням дозволено узяти з коробочних сум 5000 крб., котрі уже отримані і роботи уже початі; до осені будова начорно буде завершена".

 

20 серпня (2 вересня):

„Підхід морських суден до м. Берислава

Управляючий відділом внутрішніх водних шляхів і шосейних доріг разом з начальником київського округу у супроводі в.[иконувача] об.[ов'язки] інспектора судноплавства по округу п.Васильєва, інспектора катеринославського відділення інженера Юркевича та чинів технічного нагляду здійснили останніми числами липня місяця об'їзд річок Південного Бугу від джерела його до м.Вознесенська та Дніпра від лиману до м.Олександрівська.

Піднімаючись з Херсона до Олександрівська, ці особи мали на увазі вирішення питання щодо досягнення можливості морським суднам проходити вище міс. Херсона до м.Берислава протягом до 70 верст. Згідно детальних і точних досліджень, проведених згідно розпорядження округу, уже виявилася можливість досягнення зазначеної мети шляхом землечерпальних розчисток, необхідних лише у декількох місцях; однак же для виконання цих робіт необхідна особлива черпальниця з рамою, що глибоко спускається (до 3-5 саж.). Потреба у такій черпальниці не передбачалася округом і готування її вносилося до кошторису на поточний рік, але з нагоди війни готування це скасоване до більш сприятливого часу.

Таким чином, ми бачимо, що питання про очищення Дніпра біля Берислава було близьке до здійснення і лише нещастя, яке спостигло Росію загальмувало його. Чи не час зараз-же, поки це не запізно, нашим херсонцям призадуматися над тим, що чекає херсонський порт у випадку надання морським суднам можливості підходити до Берислава, інакше кажучи: на випадок відкриття там порту. Відповідь на це питання може бути одна: вага Херсонського порту постраждає вельми сильно.

Зараз проводиться перевантаження зерна у Херсоні головне тому, що більші судна не можуть рухатися вище Дніпром. Із поглибленням річки вище Херсона, експортеру немає потреби зазирати до нас. Тепер експортери вимушено зупиняються у Херсоні з тих само причин, з яких вони довантажують свої судна в Одесі та Миколаєві. Немає можливості вантажити судно до повної його осадки у Херсоні, - його довантажують в Одесі; вантажать зерно у Херсоні тому, бо не можна проникнути до Берислава, куди з околиць доставляється більше зерна, аніж до Херсона. Отже необхідно облаштувати Херсонський порт так, щоб експортери не бігли від нас, а укріплялися у ньому. Вихід з цього становища, на наш погляд, є. Говорили про те, що міністерство шляхів сполучень не проти збудувати набережну. Для цього міністерство має на увазі витратити великі суми, звісно, за умови якщо місто принесе й свої жертви у вигляді надання у розпорядження міністерства великої ділянки землі. Для міста це збитково, бо воно з кожного клаптика землі видобуває користь, коли не шляхом безпосередньої експлоатації землі, то узяття участі у тих прибутках, які буде отримувати міністерство від суден, що прибувають у порт. Ми не визначаємо способу, до якого місто має удатися у випадку розширення портової території а вказуємо лише на небезпеку, яка загрожує його порту. Дозволяємо собі думати, що коли міністерство займеться облаштуванням херсонської набережної і подальшим поглиблюванням гирл - воно відмовиться від очищення Дніпра вище Херсона, що для херсонців має бути украй бажано. Згадаємо, що зробив власник Скадовська для улаштування у його маєтку порту і візьмемо до уваги, що можуть зробити такі само багаті і впливові поміщики, що мешкають в околицях Берислава, які намагалися, поки безуспішно влаштувати порт у своїх маєтках...

Alius"

 

26 серпня (8 вересня):

„П.[ан] управляючий губернією запропонував бериславській міській управі разом з представником від земства, міським лікарем та місцевим поліцейським чиновником напрацювати проект організації нагляду за проституцією у міс.Бериславі. Приступаючи до цієї роботи, бериславська міс.[ька] управа просить повітову зем.[ську] управу відрядити свого представника для участі у зазначеній нараді".

 

4(17) вересня:

„Берислав. Проводи запасних. Сьогодні 31 серпня відбули з Берислава до Херсона призовні із запасу армії нижні чини. Усіх зібралося біля 100 осіб. Усіх проводжали дружини, діти, батьки та родичі. Увесь берег річки і уся пристань були запруджені народом".

 

5(18) вересня:

„На збірному пункті.

Учора на збірному пункті була помітна значно більша кількість призваних запасних, ніж у попередні два дні.

...З медичного персоналу губернського і повітових земств поки що призвані 15 фельдшерів: з... Берислава - п. Шолтик...".

Читати далі >> 3