Вітаємо Вас, Гість!
П`ятниця, 29.03.2024, 12:00
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Наш практикум [7]
Статті з практичними порадами для авторів щодо роботи з видавництвами взагалі, та нашим зокрема.

Наше опитування

Ваші відповіді допоможуть нам покращити сайт.
Дякуємо!

Чи зручно Вам користуватися порталом?
Всього відповідей: 35

Висловити власну думку з приводу того чи іншого опитування Ви можете на нашому форумі.

Теги

...і про погоду:

Погода від Метеонова по Херсону

Форма входу

Пошук

Пошукаємо...

Важливо!

У Херсоні!

Оперативна поліграфія у Херсоні. Бланки, листівки. Друк книг. Різографія, тиражування

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
"Нові сучасні афоризми"

...

Наш портал:

,
Цифри:
PR-CY.ru
За якістю - золотий:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Херсонский ТОП
free counters



Бібліотечка

Головна » Книги » Стане у пригоді » Наш практикум

Що таке ISBN? Чи захищає він мої авторські права?
Що таке ISBN? Чи захищає він мої авторські права?
За що треба платити при виданні книги, а за що не треба.

Ми розглянемо питання, що часто зустрічається: що таке ISBN, як його отримати, для чого він потрібний, що дає його присвоєння… І найголовніше — чи допоможе ISBN захистити авторське право письменника.
Спочатку трошки розповімо про декілька типів кодів для книг.
Гадаю, будь-яка людина, що відкривала книгу, хоч раз у житті звертала увагу на кілька кодів на звороті титульного аркуша книги.
Угорі вказується шифр на зразок: ББК 84.4 (4Рос) або 63.3 (4Укр).
Це шифр Бібліотечно-бібліографічної класифікації. Він використовується для тематичного розміщення книг на полках бібліотек (і можливо, деяких книжкових магазинів) та для їхнього відображення в Систематичному (тобто тематичному) каталозі бібліотеки. Ні для чого іншого. Бібліофіл з величезною домашньою бібліотекою теж, звичайно, може використати цю класифікацію (або придумати свою, більше підходящу йому за тематикою). Відповідно, цей шифр указує на тематику книги: наприклад, 84 - художня література, 63 - історія й так далі.
Іноді ще зустрічається шифр УДК. Його функція - така сама, як і у ББК. Він досить часто використовується у научних виданнях. Просто у цій класифікації використовуються інші шифри для тем.
Відразу під шифром ББК знаходиться сполучення на зразок В19. Це так званий авторський знак. Він складається з першої букви прізвища автора плюс цифри, що відповідають початковому буквосполученню. Так, наприклад, цей авторський знак В19 привласнюється всім книгам Миколи Василенка та всіх інших авторів, чиє прізвище починається на Вас~. Знову ж таки, цей код у книгах указується для зручності бібліотекаря — для розміщення фонду за алфавітом і для алфавітного каталогу.
Ці шифри (ББК та авторський знак), як правило, указують у видавництвах. Мало того, деякі не дуже порядні фірми можуть користуватися непоінформованістю своїх замовників. Вони із зарозумілим виглядом пояснюють, що за присвоєння цих двох шифрів вони візьмуть деяку кількість "тугриків". Якщо раптом ви, шановний письменник, зіштовхнулися з таким підходом, - біжіть із подібного "видавництва" подалі. Тому що присвоєння цих двох шифрів за часом займає від сили хвилин 5 і не повинне коштувати ні копійки. Навіть якщо фірма не надасть цих шифрів вашій книзі, на споживчих якостях книги або її просуванні, і взагалі ні на чому це не позначиться жодним чином. Адже, як тільки книга потрапить у бібліотеку, її обов'язково (і правильно!) зашифрують і будуть використовувати ці шифри за призначенням - саме в бібліотеці.
Тобто, якщо видавництво надає ці шифри (звичайно, якщо вони правильні, а не "взяті зі стелі"), то в такий спосіб воно показує свою серйозність і повагу до бібліотекарів (а не до письменника).
Буквально кілька слів про значок копірайту ©, аж унизу звороту титульного аркуша.
Багато хто вважає цей значок головним підтвердженням авторських прав.
Насправді, значок копірайту не говорить зовсім ні про що. Він наводиться, так би мовити, "за традицією". Його може поставити будь-яке видавництво (або поліграфічна фірма) на будь-яке видання. Жодних правил використання цього значка немає. І відповідно - ніяких заборон на його використання. Нічиїх авторських прав цей значок не захищає, а тільки повідомляє про те, що є людина, якій належать авторські права.
Про авторське право, його захист, у тому числі про роль значку копірайту у цьому процесі докладніше, читайте ось цю статтю.

І ось нарешті ми добралися до "найцікавішого" коду. ISBN.
Його функції значно ширші, важливіші.
Але з іншого боку, багато хто невиправдано вважає його якимось "гарантом". Наприклад, що присвоєння ISBN гарантує письменникові захист авторських прав.
А насправді…

ISBN - International Standart Book Number - Міжнародний стандартний книжковий номер. Це унікальний номер видання в міжнародному реєстрі книг. Причому, якщо книга перевидавалася в іншому році та/або в іншому видавництві, то книзі того ж автора з тією же назвою буде наданий зовсім інший ISBN.
В Україні цей номер надає виданню спеціальна установа - Книжкова Палата України імені Івана Федорова (так само - і в усіх інших країнах діють державні Книжкові Палати). Видавництво придбає ці номери для своїх видань у Книжковій Палаті. Книжкова Палата — це державна установа (причому одна-єдина в кожній країні).
У Книжкової Палати кілька функцій:
1) державний облік книжкової продукції у країні.
2) комплектування і збереження Державного архіву друку — головного сховища всіх видів видань України.
3) видання спеціального друкованого каталогу державної бібліографії "Літопис книг". Це своєрідний реєстр — перелік всіх книг, що вийшли в Україні за певний період.
4) видавати номери ISBN.
(ну і звісно ще багато функцій, але вони не такі цікаві для письменників, а більше - для бібліотекарів та бібліографів).
І саме в цьому полягає головна функція ISBN'у. А саме: якщо книзі привласнений ISBN, то кілька примірників видавництво обов'язково передає в Книжкову Палату. Там видання зберігається вічно, і книга обов'язково буде зареєстрована в системі державної бібліографії — відображена у "Літописі книг".
Звичайно, це престижно, це солідно, це важливо. Це мінімальне свідоцтво певної соціальної функції даного видання. Але цим не обмежуються функції ISBN.

Завдяки цьому номеру будь-яку книгу можна знайти в системі МБА - міжбібліотечного абонементу. Ця система була створена вже досить давно. І діє дотепер. Через цю систему можна одержати в бібліотеці будь-яку книгу (зрозуміло, знову ж таки — таку, яка має ISBN), практично з будь-якої точки Земної кулі. Але, звичайно, не для розваг. При запиті книги через цю систему ви повинні точно вказати, для якої мети вона вам потрібна: наприклад, для вивчення стилістики автора в наукових цілях, для дипломної роботи, для розгляду на секції літературного гуртка й таке інше. І показати, що абсолютно необхідні вам дані ви не можете отримати більш простим і доступним способом.
Здавалося б, із входженням Інтернету в повсякденне життя ця система поступово втрачає своє значення. Але насправді, ще далеко не всі книги відцифровані та викладені в доступному вигляді в Інтернеті.

Номер ISBN також використовують великі (в принципі, не тільки великі) книжкові магазини — як код видання для бухгалтерського й/або складського обліку. Дійсно, навіщо окремо привласнювати товару якийсь код для бухгалтерської / облікової програми, якщо такий унікальний код уже є?..
У зв'язку із цим, якщо ви спробуєте здати під реалізацію в книжковий магазин надруковану (за ваші власні гроші) в якійсь фірмочці книжку без ISBN'у, — то серйозна книгарня саме із цієї причини книгу не візьме.
З іншого боку, треба відзначити, що навіть наявність ISBN'у все одно не гарантує, що та сама книгарня цю книгу візьме під реалізацію.
(про те, як просувати свої книги в книжковій торгівлі, можна подивитися оцю статтю).

Трохи вище ми згадували про те, що поступово у зв'язку з розвитком Інтернету втрачає значення система МБА. Але з іншого боку, у зв'язку із цим же процесом значення самого ISBN'у навіть зростає.

Як таке може бути? А ось як. Завдяки цьому номеру книгу можна знайти в Інтернет-магазинах. Більше того, наприклад, широко відомий проект Вікіпедія теж використовує цей номер. І якщо на якійсь сторінці Вікіпедії ви зустріли опис книги, що відразу ж захотіли придбати, то треба клацнути по номеру ISBN у цьому описі. І дуже ймовірно, що ви відразу ж потрапите на потрібну сторінку в Інтернет-магазині, на кшталт Озону або Амазону. Як купувати книги через ці магазини, думаю, отут розповідати не обов'язково.

Звичайно, присвоєння номера ISBN певним чином додає вашій книзі солідності. Тому, якщо ви серйозно подумуєте про письменницьку кар'єру, то намагайтеся, щоб всі видання ваших творів мали цей номер. У майбутньому це, можливо, придасться для "обробки" видавництв для подальшого видання ваших книг.

Більше того. Якщо ви згодом зважитеся вступати в якусь письменницьку організацію, типу Спілки письменників, то одним з найперших і найголовніших умов буде надання декількох книг з ISBN.
З іншого боку, багато маститих письменників, члени цих самих Спілок, що багато видавалися, друкують свої твори, вже зовсім не звертаючи уваги на те, чи наданий виданню ISBN.
Ну, а якщо ви хочете просто надрукувати свій власну збірочку віршів, для подарунків родичам, друзям, знайомим, то цей номер вам швидше за все не потрібний. І ніколи не придасться. Ну хіба, щоб "похвалитися", мовляв: "У моєї книги навіть ISBN є!". А от чи оцінять ваші знайомі даний видавничий нюанс?.. - Вам видніше. :)

Ще кілька важливих моментів. Далеко не кожна поліграфічна фірма, що візьметься друкувати вашу книжку, може надати вашій книзі ISBN. А тільки та, котра зареєстрована в Книжковій Палаті України як видавництво, що платить за цю реєстрацію певні гроші й купує номери ISBN в згаданій Книжковій Палаті.
Саме тому за присвоєння ISBN'у (на відміну від усіх інших кодів і шифрів) видавництво з вас таки візьме певну суму. Якщо, звичайно, ви видаєте книгу власним коштом. А якщо саме видавництво випросило у вас книгу для видання, то плата за ISBN буде його (тобто видавництва) витратою.
Треба уточнити, що вартість одного ISBN досить невелика - близько 30 гривень.

Ще раз підкреслюємо: ISBN авторських прав не захищає й жодним чином не гарантує їхній захист. Це тільки реєстраційний номер.

Таким чином: присвоєння Вашій книжці ISBN з одного боку - дуже важливо та солідно, але з іншого боку жодним чином не пов'язано із захистом авторських прав. І цей номер ніяким чином не допоможе їх захистити у випадку, якщо Ваші авторські права будуть порушені.
Дізнатися більше про захист авторських прав можна із цього уроку нашого Практикуму.

Так… Начебто всі варіанти використання й застосування ISBN ми вже розглянули. І тепер ви вже знаєте про ISBN та деякі інші видавничі "заморочки" практично все. І можете самі вирішити, що з них вам стане у пригоді, що можна одержати безкоштовно, що треба тільки для престижу та "понтів", без чого можна обійтися…

На завершення. У письменників досить часто виникає питання: "А чи можу я одержати ISBN на свою написану книгу?"
Відповідь: Будь-яка людина (письменник, поет...) як фізична особа НЕ МОЖЕ одержати ISBN на книгу (свою або будь-яку іншу).
ISBN - це винятково видавнича "фішка". Вона створена для видавців, магазинів, бібліотек та обліку книг у державі.
Тому цей номер на конкретну книгу може одержати ТІЛЬКИ видавництво /фірма /друкарня /підприємець-видавець, спеціальним образом зареєстровані в державному реєстрі видавців і в Книжковій Палаті України.
Більше того навіть найсерйозніше та найповажніше видавництво не має права торгувати номерами ISBN. Воно має право тільки присвоювати ці номери власним виданням.

А якщо у вас і після прочитання цієї статті залишилися питання — сміливо задавайте їх тут. Ми їх обов'язково розглянемо й постараємося дати відповідь. А ще пам'ятайте: якщо ви хочете надрукувати книжку власним коштом і живете десь на півдні України, то спочатку зверніться ось сюди.

Категорія: Наш практикум | Додав: DivaDii (08.04.2010) | Автор: DivaDii
Переглядів: 6865 | Коментарі: 7 | Теги: авторські права, ISBN, видання книг, видавництво, практикум | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 7
1 Tania  
0
Доброго дня! Чи можу я як автор, надрукувати свою книжку в друкарні, без залучення до видавничого процесу будь-якого видавництва, і після цього продавати свою книжку на лотках, в будках з пресою, на книжковому форумі?
Чи можна якось обійти співпрацю з видавництвом (передачу авторських прав, отримання частини тиражу на руки), а самостійно видати і реалізовувати свою книжку?
Буду вдячна за відповідь.

2 DivaDii  
0
Звісно, МОЖЕТЕ!
Почитайте ще інші матеріали нашого Практикуму. Там саме і йдеться про подібні випадки.
Тим більше, що авторські права - у будь-якому випадку залишаються ВАШИМИ. І якщо Ви викупаєте весь наклад, то жодне видавництво / типографія не посміє залишити собі частину.

А ще - можете написати мені на е-мейл
polidruk (собачка) meta.ua (без пробілів).

Або можете ще сходити на сайт нашої типографії. І там є що подивитися з точки зору друку книжок.


3 Tania  
0
Дякую за відповідь!

4 DivaDii  
0
Ще одне важливе уточнення з приводу ISBN.

Іноді виникає питання: "Де та як можна отримати ISBN безплатно?"
Відповідь: "Ніде та ніяк".

Причому, якщо хтось вам обіцяє надати ISBN безплатно, то це означає, що:
- або директор видавництва заплатить за цей номер з власної кишені і вам просто подарує;
- або (що не виключено) вам його "намалюють зі стелі", і він не отриманий насправді у Книжковій Палаті. Таким чином - ISBN не виконуватиме своєї функції - реєстраційного номеру в державній бібліографії.

То ось тепер і думайте - чи насправді вам потрібен бесплатний ISBN?!


5 DivaDii  
0
На пошту прийшло наступне питання:

Хочу захистити свої твори. Як найкраще це зробити?

Відповідь: Тож нарешті я виклала найважливіший урок практикуму. Його тема: Як захистити авторські права?

6 HeLeN  
0
Як дізнатися чи не обманює видавництво щодо ІСБН? ЧИ НЕ ФАЛЬШИВИЙ ІСБН? Чи можна самому реалізовувати книгу вчителям, школярам і не мати претензій зі сторони Податкової служби?

7 DivaDii  
0
Щодо податкових розбірок... - то, гадаю, краще це залишити поза межами нашого обговорення. Можна звернутися на сайт ДПА України. Там є форум, де розбирають питання, як, що, як легше, простіше...
Особисто моя думка (яку я Вам кажу по великому секрету, на вухо): годі й сподіватися, що податкова служба у тому чи іншому випадку не буде мати до когось претензій.
Але не все так погано. Мені чомусь здається, що податковій просто ніколи займатися письменниками, літераторами. Не ті обсяги прибутку, що з них можна мати якийся "зиск". Надто багато зусиль треба витратити, щоб отримати з письменника (припустимо) 50 чи 100 гривень податку. Тому... я б порадила Вам сильно не перейматися цим питанням. wink
А якщо Ви таки отримали справді великий прибуток від реалізації, то достатньо з 1 січня до 1 квітня надати у місцеву податкову інспекцію декларацію про свої прибутки за попередній рік, заплатити 15% податку на прибуток фізичних осіб, і - спати спокійно. smile А ще. У кожній інспекції обов'язково є консультаційний відділ.

====

Тепер щодо першого питання. Як дізнатися, що ISBN, що його надає видавництво, справжнє.
1) Треба дивитися в цілому на те, як поставлена робота у видавництві, наскільки серйозно.
2) Можна спробувати розпитати, чи нададуть і яким чином вони Вам ISBN. Ви ж тепер грамотні, знаєте, де і звідки він береться. То зможете теж оцінити - наскільки те, що каже видавець / менеджер відповідає тому, як цей процес відбувається насправді. А якщо "плаває" у цьому питанні... - то зрозуміло, чи не так?
Хоча звісно, не виключено, що деякі видавці читають наш Практикум - і теж стали грамотні. wink
2-а) До речі, видавець, що надає ISBN, повинен бути зареєстрований у "Державному реєстрі видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції". Якщо він не зареєстрований, - значить, з ISBN точно щось не те. Фактично неможливо отримати хоча б один ISBN, якщо не видавництво / фірма не зареєстрована у цьому реєстрі. І видавці вказують таку реєстрацію на кожному своєму виданні - на останній технічній сторінці.
І як правило, видавці закупають відразу певну кількість ISBN'ів на рік. А потім лише надають їх книжкам. А у дуже серйозних великих видавництв є навіть таке поняття, як "план на рік".

3) І нарешті... Якщо все-таки виникли певні сумніви...
То краще за все подивитися ті книжки, що вони вже їх видавали. І записати пару номерів (плюс назву та рік видання книжки).
А потім - пошукати їх. Де?
а) в Інтернеті. Якщо під цим номером десь спливла інша книжка, то... Зрозуміло, що двох однакових номерів ISBN не може бути. В жодному випадку.
б) "залізне" місце для розшуків: Інформаційно-бібліографічний відділ (чи приблизно така назва) обласної наукової бібліотеки. Як правило, саме у цей відділ надходить видання Книжкової Палати України "Літопис книг". А саме цей Літопис - є державним реєстром (тобто повним переліком) усіх видань в Україні. Ні, не усіх. А саме тих, яким був наданий номер ISBN.
Ну і потім, після того, як Ваша книжка буде таки опублікована, то теж перевірте таким чином її номер. happy


Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]