Вітаємо Вас, Гість!
П`ятниця, 26.04.2024, 16:44
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

ДІЯЛЬНІСТЬ "ПРОСВІТИ" [5]
НОВИНИ ВИДАВНИЦТВА [18]
Що відбувається у херсонській філії видавництва "Просвіта". Анонси нових книжок.
ОНОВЛЕННЯ ПОРТАЛУ [7]
КОНКУРСИ, ФЕСТИВАЛІ... [22]
Увага! Важлива інформація для творчих людей.
ІНШІ НОВИНИ [8]

Наше опитування

Ваші відповіді допоможуть нам покращити сайт.
Дякуємо!

Які теми треба більше розкрити на нашому порталі?
Всього відповідей: 63

Висловити власну думку з приводу того чи іншого опитування Ви можете на нашому форумі.

Теги

...і про погоду:

Погода від Метеонова по Херсону

Архів записів

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Форма входу

Пошук

Пошукаємо...

Важливо!

У Херсоні!

Оперативна поліграфія у Херсоні. Бланки, листівки. Друк книг. Різографія, тиражування

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
"Нові сучасні афоризми"

...

Наш портал:

,
Цифри:
PR-CY.ru
За якістю - золотий:

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Херсонский ТОП
free counters



Нариси з історії Бериславщини. Вип. 7 -4

1 << 2 << 3 << Читати спочатку

"Берислав. Звіт про роботу шкіл Бериславського району.

РК ЛКСМУ
25/VІІ - 32 р.
Протягом навчального року по р-ну
було звільнено завідувачів шкіл 2.

Переміщено вчителів 9. 2-х завідувачів знято по причині антирадянського впливу на дітей, як сина урядника, а другого за нездібність в роботі завідувача який не мав педагогічної підготовки. Приклад - антирадянський, зав. школи син урядника заявляє: он суне чорна хмара, хліб забрали, а вас, діти, вона подуше, хто діти сьогодні голодний підніміть руки. Так. Більшість. В додаток холодно, ви голі, біжіть додому. /це один недоліків та з нерозумінь, що викладач мусе бути комуністичний вихователь дітей/.
Боротьба за якість навчання. Не дивлячись, що кількости всіх учитилів в районі 118 осіб, по кваліфікації розділяються: Закінченням вищої освіти 5. практикаті [мабуть, практикантів] в ХІСВУ 17. педпрактикантів Бериславського педтехнікума 30, з середньою освітою 63, помучитилі [помічники учителів] 3, по якости роботи учителів в школі, на основи часто змінювались практиканти вчитилів групах негативно відбивалось на роботі.
Але завдяки тому, що піонерорганізація мобілізувала піонерів, щоб вони вели перед всій школі в кожній групи та бриг. В Тягинській ШКМ успишність піонерів 98 % школи 94 %. Тетянівська школа опанували на добре 40 % задовільно 57 % незадов - 3 % перед вели піонери /це відомости за базу ЮП С-Феенської сільради/.
Було організовано 56 академбригад та 8 буксирних з теоретичної програми по політехнізації по базі ЮП. Опановано 55% в зв'язку з труднощами куркуль масову роботу серед дітей провів в наслідок можно було почути і в піонерській масі "ми підемо туди, де хліб дають", що нам школа дасть, ми вчитися не хочемо щоб людей душити"...
Відвідувало 85% були випадки спізнень до школи, що досягало 7%, підручниками були забезпечені на 65%, гарячі сніданки були, ведеться все це гальмувало в роботі.
Не кращий відсоток відвідування по всіх школах в зв'язку з кепською погодою, грязько, далеко ходити, колгоспи для поліпшення пересування відмовляли в підводах.
Завдяки перебудові самоврядування в школі за постановою ЦБ КДР, НКО, секторна система дала змогу налагодити дисципліну, виявити тих, що перешкоджають.
Приклад: виявили бригадира академ ланки син куркуля, вів розкладницьку роботу, намагався організувати групу дезорганізаторів яка б йшла на супереч з вчительством, учком поставив питання перед ЦБ КДР та РІНО, щоб виключити його як ворожого крім того переростка.
Учком занімався питанням громадсько-політичних кампаній Обліком праці тощо. Боротьба за свідому дисципліну, учкоми не поставили як першочергове завдання в роботі, а з цього недостатня по окремих групах учні боролися за якісні покащики по предметах.
Кепсько реагували на такі недоліки, що порушували шкільну дисципліну. Крім негативних моментів з боку позитивного дитяче самоврядування допомагало вчителям визначати оточення дітей школярів, боролись щоб забезпечити дітей одягом взуттям тощо. Вкупі з ЮП організацією допомагали партийно-комсомольській організації організувати гарячі сніданки, громадсько-політичні робота школи підпорядковувалась теоретичному навчанню і виконувалась за квартальними та декадними плянами.
В наших політмайстернях ми маємо багато ненормальностів. Немає по всіх школах політехнічних майстерень, по району лише дві майстерні при Бериславській ФЗС та Зміївській ШКМ, останні школи відбували практичну роботу в майстернях підприємствах де прикріплені школи. У робітних кімнатах не вистачає струменту, відсутність гальмує роботу.
В наслідок бригадна робота відтягає на довгу проробку матеріялів що до програми політехнізації. Зразкових пришкільних ділянок в місті дві, на селах 25. Лябораторій-кабінетів три, книгозбирень для шкіл дві.
Зразкова школа утворена лише останні два місяці учбового року, а тому своєю методичною допомогою иншим школам організувати не встигла, за найкраще виконання програми, за якість навчання.
Механізованих майстерень лише при школі 6 річки Зміївки. Приміщень для робітних кімнат є лише дев'ять, в останніх 23-х школах використовують клясні кімнати.
Другорічництво знижено до 2-х відсотків. По всіх школах району відвідування учнями в середньому 91 %. Облік академбригад вівся лише по 29 школах. Боротьба за клясове виховання. Зараз як ніколи, ще більше треба приділити уваги цьому питанню, а в нашому районі навпаки більша частина ватажків, ланкових не реагувала на разговори які протаскував ворожий елемент серед дітей.
Ось приклад: По с-Феенки піонер задає питання "Яка ріжниця між представником Радвлади та поміщиком" сам він відповідає: "Немає ніякої, що раніш поміщик розджїзджав на тачанки і тепер ви їздете, колись поміщики їли білий хліб, а тепер так само зігнали нас в колгоспи однаково голодні заставляєте нас робити".
І коли ми розпочали дебати по цьому питанню дійшли до висновку що це вороже контрреволюційне порівняння куркульське тлумачення.
В наслідок чого було доведенно, що недостатньо перевадилась політично масова робота як серед учнів також і серед піонерів.
В Зернорадгоспі [с.Новорайськ] виявлено теж, що учні співали низку контрреволюційних пісень і останній факт у Старо-шведському використовувались три старі книжки де були намальовані царі то що. Діти читали казки розкази старої літератури 1890-х років і коли я запитав учня: "чому ти не візьмеш газети та не почитаєш", мені вчителем було переведенно [у с.Старошведському була і є єдина в Україні шведська громада]: "коли нам надоїло читати про соцзмагання, про політехнізацію школи то що" про такі недоліки своєчасно по кому слід було вдарено та ще ширше розгорнуто масову роботу особливо серед дітей нацменів.
Боротьба за соцзмагання: ленінський метод соцзмагання один із методів що допоміг академ ланкам, школам виконувати свої завдання.
Змагалися школи зі школами групи з групами то що.
Приклад: По школі ФЗС 7 група по якости навчання взяла переходовий прапор, а також завдяки соцметодам було преміовано 95 учнів.
Недоліки: Але умови на соцзмагання в окремих школах не перевірялися і не вівся облік особливо умови які заключені були школою між виробництвом.
Зразки окремих умов на соцзмагання не були конкретизовані факти були записані "взагалі", за методом соцзмагання відсталих учнів яких нараховувалось 184 чол. Особливо ці діти відставали по математиці, укрмові та фізики, завдяки громадському буксиру ці ребята деякі з натяжкою підігнали хвости і 24 чол. з них премйовано.
Позашкільна робота: позашкільну роботу в загонах перевадили за читким настановленням ОБ КДР та надісланим методичним листом, що до участи дітей в весняній засів- кампанії то що.
Діти приймали участь в колгоспах як то: допомоги технічній справі також і шефство над молодняком.
Підготовка до нового навчального року: Серед учнів популяризовані пляни за новими програмами, проходе ремонт шкіл, школи укомплектованні учнями та вчителями, а тако ж вотажками.
Зараз учні беруть активну участь у збиральній кампанії, організовані бригади по збору колосків, на культурне обслуговування колгоспників, бригади листоношів, а тако ж взяли шефство над червоною та чорною дошкою в колгоспах.

Голова Рай бюро КДР: /Гімерверт/
Зав. Відділом НО /Синепольський/"

(Усі - ДАХО, ф.р.306, оп.1, спр.279, арк.1, 2, 4, 5, 6, 14, 18, 19, 23, 25, 73, 76, 77)

[ЦК КДР- мабуть, центральний комітет комуністичного дитячого руху; РК ЛКСМУ - районний комітет ленінської комуністичної спілки молоді України; НКО - народний комісаріат освіти]

 



"ИНФОРМАЦИОННОЕ ПИСЬМО БЕРИСЛАВСКОГО РАЙОННОГО ИСПОЛНИТЕЛЬНОГО КОМИТЕТА ХЕРСОНСКОГО ОКРУГА ОКРУЖНОМУ ИСПОЛНИТЕЛЬНОМУ КОМИТЕТУ О ПРОВЕДЁННОЙ РАБОТЕ ПО ЛИКВИДАЦИИ КУЛАКА КАК КЛАССА

16 ФЕВРАЛЯ 1930 г.

Подготовительная работа по району по всех населенных пунктах по вопросу о раскулачивании проведено, а именно проводились собрания КНС и неорганизованной бедноты, собрания колхозников и середняков. Всего проведено собраний по району 106. Присутствовало на собраниях 7.616, из них бедняков - 4.364, батраков - 1.124, середняков - 2.128, активность на собраниях была небывалая, как бедноты, а также и середняков. Причем, до раскулачивания раньше списки обсуждались на собраниях КНС и бедноты. Списки кулаков-раскулаченных после раскулачивания утверждались на пленуме сельсоветов.
Раскулачивание по всему району прошло за исключением 2-х немецких сельсоветов.
Всего раскулачено по району 262 хозяйства, конфисковано лошадей рабочих - 306, молодых лошадей - 67, коров - 199, молодых коров - 46, сложных машин - 207, несложных - 243, домов - 214, сараев - 282, из них освоено СОЗ'ами домов и сараев - 75%.
По Бериславскому сельсовета раскулачено кулацких хозяйств - 75,
По Казацкому сельсовету - 8,
По О.Каменскому сельсовету - 20,
По Бургунскому сельсовету - 20,
По Тягинскому сельсовету - 29,
По Ново-Тягинскому сельсовету - 6,
По Ново-Николаевскому сельсовету /по поселкам/ - 12.
По двум населенным пунктам немецких Николаевского сельсовета раскулачивание не проводилось.
По Костомаровскому сельсовету - 35,
По Т.Шевченковскому сельсовету - 4,
По Старофеинскому сельсовету - 42,
По Новобериславскому сельсовету - 2,
По Змиевскому сельсовету по украинскому поселку раскулачено хозяйств - 9. По немецким колониям этого сельсовета раскулачивание не проводилось.
По Костырскому сельсовету раскулачивание не проводилось.
Кулачество осталось должным государственно-финансовым организациям всего 7.895 руб. по всему району.
Списки по раскулачиванию на президиуме РИК'а не утверждались.
Искривление линии партии во время раскулачивания: был один случай по К[расно].Костомаровскому сельсовету, а именно четыре человека - члена партии арестовали кулаков, не давали им кушать, после чего ночью вывели их - кулаков - на двор и мимо головы стреляли из винтовки. Кроме того, заставляли кулаков копать себе яму, все это проводилось под предлогом, чтобы кулаки отдали золото и оружие. Когда стало нам известно об этом случае, то сейчас же послан был туда уполномоченный ОПК, который сейчас же произвел расследование и виновных арестовано. ГПУ ведет следствие, факты подтверждаются.
Причем 6 середняков, в коих ошибочно было конфисковано имущество, было возвращено обратно.

Секретарь Бериславского РПК Дедычко
Председатель Бериславского РИК Хриненко"

(ДАХО, ф.р.2, оп.4, спр.119, арк.76)

[РПК - районний партійний комітет КП(б)У; ОПК - обласний партійний комітет; ГПУ - головне політичне управління]

 


 

ІЗ "ВІДОМОСТІ ПРО ПІДСУМКИ ЛІКВІДАЦІЇ КУРКУЛЯ ЯК КЛЯСИ ПО ХЕРСОНСЬКОМУ ОКРУГУ СТАНОМ НА 1.03.30"

(ДАХО, ф.р.2, оп.4, спр.119, арк.7)

 


 

Витяг з протоколу № 1 засідання президії Тягинської сільради від 21 січня 1932 р.:

"§ І-ІІ Ухвалили
На підставі того, що Нищерецький Юрко, виключений з артілі як куркуль, проліз до артілі, довести тверді завдання х-заготівлі Нищерецькому Юр., як куркулю, пшениці - 74 п., жито - 25 п.
Предложити зазначеному господарству в 24 години здати хліб. В разі невиконання цієї постанови примінити закон ВЦИКа ст.58, оштрафувати в 5 кратнім розмірі.

З оригіналом згідно
Певно: Техсекретар /підпис/".

(ДАХО, ф.р.314, оп.1, спр.126, арк.22)

 


 

Витяг з протоколу засідання президії Бериславського РВК від 29 грудня 1932 р.:

"…За куркульський опір хлібозаготівлі по с/г. арт. "Єстер-мей" з боку куркульського елементу, не дивлячись на те, що с/г артіль "Єстер-мей" занесено на чорну дошку ще 25/ХІІ, але досі належного зламу в хлібозаготівлі немає, процент виконання стоїть нерухомо - 49%, враховуючи шкідницьку роботу окремих членів с/г арт. Президія РВК УХВАЛЮЄ: Талера Василя, Рогалевського Івана та Рогашевського Лева з колгоспу виключити та позбавити їх права користування садибою, виселивши їх за межі району.
Рибергера Андрія, Фельдмана Густава, Фельдмана Йосипа з колгоспу виключити та позбавити їх права на користування садибою.
Березовського Захара, Вебера Лор., Клейн Івана, Клейн Е. з колгоспу - виключити, запропонувати нач. райміліції та с/ради негайно перевести зазначену постанову до виконання.

Голова РВК"

(ДАХО, ф.р.314, оп.1, спр.154, арк.113)

[колонія "Єстер-мей" перебувала на території сучасного с. Зміївка]

 



Постанова Бериславського районного відділення ДПУ від 3 лютого 1933 р.:

"1933 года, Февраля 3 дня я - УПОЛНОМОЧЕННЫЙ БЕРИСЛАВСКОГО РАЙОТДЕЛЕНИЯ ГПУ УССР Н., рассмотрев материалы о преступлении ГОРБУНОВА САВЕЛИЯ ДАНИЛОВИЧА, род 1898 года в с.Казацком, крестьянин-кулак, женат, грамотный, украинец, б/п, подданства УССР, не судимый обвиняется по ст. 54-12 УК УССР

НАШЕЛ

…Произведенным по сему делу следствием установлено, ГОРБУНОВ действительно сообщает как предсельсовета, недавно прибывшему в с.Казацкое из другого сельсовета, так и сотруднику Райотделения ГПУ заведомо ложные сведения о социально-политической физиономии ряда жителей села Казацкого, оказывающих сопротивление проводимым мероприятиям партии и Соц[иалистической]власти на селе, особенно в области хлебозаготовок.
Будучи настроен против существующего строя, ГОРБУНОВ проявляет себя в антисоветском духе, выражая недовольство присутствием в селе Казацком коммуны "Память Ленину", занявшей несколько лет назад бывшее имение князя Трубецкого. Председателю артели "Коминтерн" не рекомендует вывозить хлеб в хлебозаготовку, угрожая ему, что и его, Предартели ТИМОФЕЕНКА, тоже вывезут вместе с хлебом.
Работая Секретарем с/совета халатно относился к своим обязанностям, в результате чего по сельскому совету имеется большая запутанность. Важные донесения по хлебозаготовке задерживаются отправлением в райцентр до 3-х дней.
Являясь осведомителем Райотделения ГПУ, ГОРБУНОВ на протяжении одного года не сообщил ни одного а.с. [агентурного сведения] правления, злостно уклоняясь от донесений.

А ПОСЕМУ НА ОСНОВАНИИ ВЫШЕИЗЛОЖЕННОГО ПОЛАГАЛ БЫ:
Следдело №265 по обвинению ГОРБУНОВА САВЕЛИЯ ДАНИЛОВИЧА, кулака, направить на рассмотрение СУДТРОЙКИ при КОЛЛЕГИИ ГПУ УССР, с ходатайством о применении к нему ВЫСЫЛКИ НА СЕВЕР СССР - СРОКОМ НА ТРИ ГОДА.

П[омощник] /Уполномоченного /підпис/

Утверждаю:
нач. Бериславского
райотделения ГПУ УССР /підпис/"

(ДАХО, ф.р.4003, оп.6, спр.185, арк.11)

 


 

Витяг з протоколу № 16
засідання Бериславського РВК
від 15 листопада 1944 р.:

"… Слушали:
О поведении пред. Н-Каирского с/совета Базавода и пред. Колхоза им. Ворошилова Медведева.
Доклад. Пред. Райисполкома тов. Павловский.
Решили:
15 ноября 1944 года пред. Н-Каирского с/с Базавод и пред. колхоза им. Ворошилова Медведев были вызваны на заседание Исполкома для доклада о работе с/совета по мобилизации средств и о работе колхоза по выполнению полевых работ по колхозу. О явке на заседание им было сообщено еще 11/ХІ - 44 г., вместо того чтобы явится на заседание Исполкома Базавод и Медведев напились пьяными и первый из них в пьяном виде зашел в РК КП(б)У, где было партсобрание и начал там дебошировать, а второй явился в Райисполком и в коридоре все время пьяный спал.
Базавод и Медведев пьянствуют систематически. Работа как в с/совете, так и в колхозе завалена.
Исполком Райсовета решил:
1) За пьянство и развал работы по с/совету - пред. Н-Каирского с/совета тов. Базаводу вынести выговор.
2) Дело о поведении и работе пред. колхоза им. Ворошилова Медведева передать РК КП(б)У для рассмотрения, как о коммунисте на бюро РК КП(б)У".

[Мова йде про Новокаїрську сільраду і тодішній тамтешній колгосп; с/с - сільська рада; РВК - районний виконавчий комітет]

(З фондів Бериславського історичного музею. Протоколи засідань Бериславського РВК.
1944 р., арк. 152, зв.)

 



Витяг з протоколу №20 засідання
Бериславського РВК від 18 грудня 1944 р.:

"… Слушали:
Заявление гр. Зайченко Елены Андреевны о назначении ей госпособия как одинокой матери.
Доклад: Зав. РФО т. Мищенко
Решили:
В виду того, что у гр. Зайченко Е.А. имеется муж, который угнан немцами, в просьбе о назначении госпособия отказать.
Слушали:
Заявление гр. Зайченко Елены Андреевны о назначении ей госпособия как одинокой матери.
Доклад. Зав. РФО т. Мищенко
Решили:
В виду того, что у гр. Зайченко Елены Андреевны имеется муж который сейчас не известно где, - в просьбе о назначении госпособия отказать…
… Слушали:
Акт комиссии Райземотдела о выбраковке с свинофермы колхоза им. 8 Марта 4 голов туберкулезных свиней.
Докладывает зав. РЗО т. Ткачев.
Решили:
… 1. Акт о выбраковке этих свиней составленный ст. ветврачем РЗО и зоотехником РЗО утвердить…
2) Обязать предс. колхоза т. Берегового И.Л. в случае отказа заготскота в приемке этих свиней у выполнение плана обязательной поставки передать таковые Райпотребсоюзу для общественного питания.

Предс. Исполкома /підпис/ Павловский
Секретарь Исполкома Райсовета /підпис/ Коновалов".

(З фондів Бериславського історичного музею.
Протоколи засідань Бериславського РВК.
1944 р., арк. 165, 167)

[РФО - районне фінансове відділення; РЗО - районний земельний відділ]

 


 

"ДЕЩО ПРО НАШЕ МІСТО

З часу звільнення Берислава від німецьких бандитів пройшло вже чимало часу, однак відновлення його йде занадто повільно.
Спробуйте пройтися по вулицях міста і ви побачите страшенні зарослі бур'янів. На вулицях бруд, каміння, різні ями. А про назви вулиць й говорити нічого. Запитайте де вулиця "Гоголя", "Кірова", "Шевченка" - вам ніхто не скаже., бо не знають, забули. Та й не дивно. Ви ніде не зустрінете надпису про назви вулиць. Зато фашистські назви вулиць як "мазепа", "22-юніштрассе", "Успенська", німецькі написи на воротях "белетт" /зайнято/ ще збереглися. Не скрізь є номера будинків. Хати домовласників обдерті, непомазані...

М.Іванова"

("Соціалістична перемога" від 8 жовтня 1944 р.)

 


 

"ЛІТЕРАТУРНО-МУЗИЧНИЙ КОНЦЕРТ

1 липня в Бериславському Будинку культури відбувся літературно-музичний концерт, присвячений 90-річчю з дня смерті польського письменника Адама Міцкевича. Доповідь про життя і творчу діяльність А.Міцкевича зробив російською мовою зав. райвно т.Барулін та польською - замісник голови облуправління СПП т. Грінбаум.
Драм колективом польських громадян було дано гарний концерт, який пройшов з великим успіхом.

Л.Дашковська"

("Соціалістична перемога" від 8 липня 1945 р.)

[СПП - Союз польських письменників]

 



"СУД

РОЗКРАДАЧА СОЦІАЛІСТИЧНОЇ ВЛАСНОСТІ ПОКАРАНО

Днями Військовий Трибунал військ НКВС Херсонської області розглянув справу колишнього голови колгоспу "Республіканець" Гусака А.А.
Цей бувший голова колгоспу розбазарив і привласнив 4077 кг хліба урожаю 1944 р. і 1670 кг - урожаю 1945 р., а також привласнив 1695 крб. грошей.
Розкрадача колгоспного хліба і грошей засуджено на 10 років позбавлення волі, на 5 років позбавлення прав з конфіскацією особистого майна".

("Соціалістична перемога" від 30 серпня 1945 р.)

 


 

"ІЗ СПОГАДІВ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ-УКРАЇНЦІВ
"ДЕМОКРАТІЯ" по-панському

...Невелике українське село колишньої панської Польщі. Від двору до двору снують люди - старухи, діти, вони йдуть до сусіда зайняти борошна чи крупи, або попросити якусь необхідну річ. Тихо в селі, навіть собаки мовчать.
І ось, як грім серед ясного дня, в село влітають тачанки.
- на вибори! На вибори! - кричить п'яна ватага декілька днів, напуваючи і селян, агітуючи їх взяти виборчий номерок. Коли ж виборець вагався. То його залякували виселенням з володінь пана, поліцією і навіть тюрмою.
Часто селяни ховалися від таких виборів. тоді панська "виборча челядь" самоправно вписувала їх до списків виборців, потайки кидала в скриньки зайві бюлетені, а потім "підраховували голоси".
Сьогодні вибори у верховну Раду СРСР. Ми, українці-переселенці, як свята, чекали дня 10 лютого. Всі ми, як один, віддамо свої голоси за людей, які багато сприяли нашому визволенню, - за патріотів нашої Батьківщини т.т. Федорова О.М. і Філіппова І.М.

С.Ф.Туз
радгосп "Червоний маяк""

("Соціалістична перемога" від 10 лютого 1946 р.)

 



"ЯК В БОЛГАРІЇ ОБИРАЛИ ДО ПАЛАТИ"
/З спогадів переселенця з Болгарії/

...Коли проходили вибори в палату я не брав участі, бо ми, росіяни, були позбавлені права обирати. До того ж я був членом підпільної робітничої комуністичної партії Болгарії. Все ж, мені доводилося бути свідком того, як проходили там вибори до палати.
В призначений день виборів, царська поліція, силоміць вигонила людей з жител. На вулицях їх зустрічала зграя агентів з різних партій. кожний з них намагався залякати і нацькувати "виборця" проти інших партій, силоміць тикаючи в руки виборчі бюлетені.
Наляканий "виборець" ніяковіючи простував до будинку, де мали проходити вибори. Маючи повні кишені різнокольорових виборчих бюлетенів, яких встигли натикати агенти всіх партій, він боязко заходив до приміщення, а звідти підштовхуваний тумаками жандармів - до "кабіни таємного голосування".
Проробивши отвір над кабіною в стелі, з горіща за "виборцем" слідкували агенти. Коли ж він опускав бюлетені не за їхню партію, на порозі його зустрічали тумаками. Били до непритомності, а часто й на смерть. Звісно, з якою охотою йшли виборці, на так звані "вибори в палату". Жінки - зовсім не мали ніякого права у виборах.
Після визволення Болгарії героїчною Радянською Армією, ми, росіяни, емігровано білогвардійцями під час Жовтневої революції неодноразово прохали радянський уряд і особисто товариша Сталіна, дати можливість і дозвіл повернутися до рідної Батьківщини - Союзу Радянських Республік. Наші прохання тепер задоволені.
Тепер ми - повноправні громадяни радянської країни - країни щастя, радості і перемог.
Зараз, в період наближення виборів до Верховної Ради УРСР - ми ретельно готуємось, вивчаємо виборчі Закони, Сталінські Конституцію. В день виборів - 9 лютого, всі, як один, віддамо свої голоси за кандидатів блоку комуністів і безпартійних...

О.М.Тарасов - переселенець з Болгарії"
("Соціалістична перемога" від 30 січня 1947 р.)

[О.М.Тарасов мешкав після прибуття з Болгарії у Бериславі, працював на маслозаводі]

 


 

ЛИСТ т. КРАВЧИКА ІЗ с. ЗМІЇВКА ДО ГАЗЕТИ "МАЯК", вересень 1965 р.:

"Копия:

Дорогая редакция!

Все знают заведующую клубом Скрипниченко Людмилу. Очень довольны были, тем что она организовала хороший вечер отдыха., но нажаль, из этого вечера получилась пьянка. Зав.клубом организовала комсомольскую пьянку. Из-за этого случилась драка и секретаря сельсовета побили, а секретарь комсомольской организации т. Давиденко Юрий и на ногах не мог удержаться.
Просим указать зав. клубом тов. Скрипниченко Л.

Подпись /Кравчик/

копия верна: /підпис/"

 

"Редакції газети "Маяк"

Бериславський районний відділ культури лист т. Кравчика перевірив на місці. Деякі факти наведені в листі т. Кравчика в якому він пише про погану поведінку комсомольців с. Зміївки мали місце. Секретар сільської Ради і секретар комсомольської організації тов. Давиденко дійсно в тов вечер в клуб прийшли п'яні і бійка дійсно була яку учинив автор листа т. Кравчик.
Завідуюча клубом т. Скрипниченко відношення не має до бійки і в клубі ніхто не пив [останні 3 слова закреслені. -Упорядник], п'янку не організовувала.
Поведінку т. Давиденко і секретаря сільради розбирали на партійних зборах радгоспу Комуніст"".

 


 

ЛИСТ КОМСОМОЛЬЦІВ с.БУРГУНКА
ДО ГАЗЕТИ "МАЯК",
травень 1968 р.

"Копия:

Дорога редакція! Ми комсомольці села Бургунки звертаємось до Вас за допомогою. Ми вже зверталися до робіткому, і не було наслідків. У нас у Бургунці клуб, зав клуба Кахута Тамара, яка не виконує своїх обов'язків. Не має ніяких гуртків, також немає танців. В суботу завклубу таки немає, вона дома, а за неї працює Кулак Іван, а на роботу приходить у вівторок, а понеділок вихідний. Купляє бутилку вина розіп'є, потім крутить бутилку і цілуються, а ті, хто не хоче, тих вона обзиває поганими словами. Пластинок у клубі немає, а які гроші є вона говорить, що краще купити хлопцям бутилку, чим пластинки для дівчат.
Коли треба було їхати на вогник, вона зібрала одних молодиць і поїхала. Кіно не починається вчасно.
Просимо прийняти міри.

Комсомольці села Бургунка"

 


ЛИСТ ЖИТЕЛІВ с.ВОВКІВСЬКОГО
ДО ГАЗЕТИ "МАЯК",
лютий 1969 р.:

"Копія.

Клуб на пенсії

В селі Вовківському /ІІІ відділок радгоспу "Бериславський"/ є непоганий сільський клуб. Щороку для нього випускаються радою с. Новорайськ кошти, та ще й з/плата оплачується кільком працівникам. А спитайте, що в тому клубі робиться. Завклубом т. Коломієць В.Г. - ні палець об палець, їй бачте ніколи за гульнею і п'янкою. За час її роботи чи хоч одна лекція, бесіда чи концерт відбувся? Ні. На свята виручають школа та дитячі садки, а молодь /не всі звичайно/ на чолі із завклубом гонять самогон, б'ються, зривають ворота у жителів села, як це було вночі 14.І.69 р. Несуть "культуру" на село. Скільки вже завклубом пропонували допомогу вчителі, але вона надіється, що зарплата їй і гуляючи йде, то навіщо щось думати про ту роботу. Уже готувалися до двох концертів і знову ж таки з вини завклубом справу до кінця не довели. А люди нашого села активно йдуть до клубу. З кінофільмами у нас теж погано. Один сеанс іде з 7.30 до 12.00 ночі. Чому? Кіномеханік Боженко майже завжди на роботі добре випивши, не говорячи вже про те, що він часто і не з'являється бо живе в с. Новорайськ. В селі не демонструються дитячі фільми, які повинні бути 2 рази на тиждень. Допоможіть нам, дорога редакція, налагодити роботу в нашому клубі.

підпис. жителі села
копія вірна /підпис/"

 


ЛИСТ МОЛОДІ
с. ТОМАРИНЕ ДО ГАЗЕТИ "МАЯК",
січень 1971 р.:

"Копія:

Дорогая редакция к вам обращается молодежь поселка Тамарино.
В поселке Тамарино у молодежи совсем негде проводить свободное время после работы остается одно сидеть дома и никуда не выходить, потому что старый клуб вот-вот завалится дирекция совхоза про новый клуб уже забыла, который открыли 7 ноября 70 г. но после открытия сразу забили двери гвоздями и никаких работ не проводится в нем, новая апаратура ржавеет и никто об этом не беспокоится. В настоящее время в поселке осталось совсем мало молодежи. Все уезжают и скоро не будет ни кого кроме одних Стариков, которым это совсем не нужно.
Дорогая редакция, мы просим помоч нам в этом, потому что нам в этом никто не хочет помоч.
Просим в нашей просьбе не отказать.

Подпись: Молодежь с. Тамарино
Копия верна: /підпис/"

(Документи з власного архіву упорядника)

 


 

"Редакции газеты "Наддніпрянська правда"

Бериславский райком Компартии Украины на ваш запрос по письму читателя газеты т.Горлина за №5626 от 5 июня 1985 года сообщает следующее.
По свидетельству коренных жителей села Первомайского Бериславского района тт. Коломойченко В.В., Пасечника В.И., очевидцев событий, проживающих там и ныне, а также жителей села Раковка т.Невмываки Б.А., пгт.Казацкого т.Коломойченко И.Н., очевидцев событий, в конце сентября 1941 года в районе села Первомайского Раковского сельского Совета Бериславского района фашисты сбили советский самолет.
О численности экипажа данные расходятся. Тов.Коломойченко В.В. утверждает, что летчиков было четверо, а тт. Пасечник В.И. и Коломойченко И.Н., утверждают, что их было трое. Все очевидцы показывают, что двоих летчиков, оставшихся в живых после вынужденной посадки, фашисты увезли с собой на мотоциклах. Дальнейшая их судьба неизвестна. Остальных - одного или двоих, тяжело раненых и обгоревших - расстреляли около самолета. Вечером взрослые жители с. Первомайского похоронили расстрелянных /или расстрелянного/.
Вероятнее всего и оставшихся в живых членов экипажа фашисты расстреляли.
Поэтому после подготовки необходимой документации памятник погибшим советским летчикам будет установлен в селе Первомайское до 9 мая 1986 года на средства Раковского сельского Совета народных депутатов.
Красные следопыты Раковской средней школы предпримут поиск с тем, чтобы попытаться установить принадлежность погибшего самолета к определенной части ВВС Советской Армии, фамилии, имена, отчества членов экипажа сбитого бомбардировщика, место жительства их родных и близких.
По существу затронутых вопросов т. Горлину А.М. дан письменный ответ.

Секретарь Бериславского райкома Компартии Украины
/підпис/ В.Титаренко

2-ГС
09.07.85"

 


"Уважаемый Александр Михайлович ! [Горлін]"

В ответ на Ваше письмо в редакцию газеты "Наддніпрянська правда" об увековечивании памяти советских летчиков, погибших в годы Великой Отечественной войны, Бериславский райком Компартии Украины сообщает, что Раковским сельским Советом народных депутатов будет поставлен памятник экипажу советского бомбардировщика, сбитого фашистами в сентябре 1941 года.
Председатель исполкома сельсовета т.Малюков Н.И., коренные жители с.Первомайского тт.Коломейченко В.В., Пасечник В.И., очевидцы событий тт. Невмывака Б.А., Коломойченко И.Н. утверждают, что в экипаже сбитого советского самолета было не 4 человека, а три. Двоих оккупанты увезли с собой на мотоциклах, а третьего - сильно обгоревшего стрелка-радиста - они застрелили. Дальнейшую судьбу пленных летчиков, как и фамилии, инициалы всех членов экипажа бомбардировщика, установить не удалось. Вероятнее всего, что и оставшихся в живых членов экипажа, фашисты после допроса расстреляли.
Поэтому после подготовки необходимой документации памятник погибшим советским летчикам будет установлен в селе Первомайское Бериславского района до 9 мая 1986 года.
Красные следопыты Раковской средней школы предпримут поиск с тем, чтобы попытаться установить принадлежность погибшего самолета к определенной части Военно-Воздушных Сил Советской Армии, фамилии, имена, отчества членов экипажа сбитого бомбардировщика, место жительства их родных и близких.

Секретарь
Бериславского райкома
Компартии Украины /підпис/ В.Титаренко
2-ГС
09.07.85"

[Немає вже Титаренка, немає й райкому компартії, але немає й пам'ятника у Першотравневому].

(З особистого архіву упорядника)

 


 

"В первичную партийную организацию
Бериславского народного суда.

Копия: Бериславский райкомкомпартии Украины.
Члена коммунистической партии с 1957 года
Зюзюна Александра Павловича.

З А Я В Л Е Н И Е

С 01 августа 1990 года приостанавливаю свое членство в партии по следующим мотивам: я ждал от 28 съезда КПСС:
а/ глубокой демократизации внутрипартийной жизни и отказа от монополии,
б/ что аппарат откажется от привелегий в пользу им же обездоленных людей, потому что привелегии всегда незаслуженные блага,
в/ что аппарат не будет вмешиваться в хозяйственную деятельность предприятий, освободит Советскую власть от опеки, будет активным строителем правового государства,
г/ что аппарат признает свою вину за репрессии и беззаконие к своему народу, назовет ныне живущих виновников наших бед,
д/ что аппарат будет уважать и исполнять Советские Законы,
Коммунистическим идеалам верен и буду их активно пропагандировать.

Зюзюн А.П.
31.07.1990 г. /підпис/"

 

"В первичную партийную организацию
Бериславского нарсуда
члена КПСС с октября 1957 года
Зюзюна А.П.

З А Я В Л Е Н И Е.

Выхожу добровольно из рядов КПСС по мотивам изложенным в заявлении от 31 августа 1990 года.
Заявление прошу рассмотреть в моем отсутствии.

/підпис/ 28-12-1990 г "

 

"В Ы П И С К А № 2
из протокола собрания первичной партийной организации райнарсуда

28 декабря 1990 г. г. Берислав

На учете состоит членов КПСС - 9
Присутствовало членов КПСС - 7

СЛУШАЛИ: 2. Заявление члена КПСС т.Зюзюн Александра Павловича о добровольном выходе из членов КПСС.
УСТАНОВИЛИ: Член КПСС Зюзюн А.П. подал заявление в первичную партийную организацию о добровольном выходе из членов КПСС, поскольку он в настоящее время не согласен с политикой КПСС.

П О С Т А Н О В И Л И:

Считать добровольно выбывшим из членов КПСС Зюзюн Александра Павловича согласно поданного заявления.

Председатель собрания /підпис/ Е.Г.Закарян.
Секретарь собрания /підпис/ Л.П.Бурбело."

(Документи з особистого архіву упорядника)

 

Читати далі >> 5